Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Jubileusz 70-lecia Archiwum Państwowego w Białymstoku

28 listopada 2023

Wiesława Burnos w trakcie wręczania grawertonu.

Jubileusz 70-lecia Archiwum Państwowego w Białymstoku / Mateusz Duchnowski

Powstało w 1953 roku i od tamtego czasu zgromadziło ponad 4 km akt, z których najstarsze pochodzą z XVII wieku. Uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu instytucji odbyło się we wtorek, 28 listopada. Okolicznościowy grawerton dyrektorowi archiwum dr. Markowi Kietlińskiemu wręczyła członek zarządu województwa Wiesława Burnos.

– W imieniu całego zarządu województwa składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za wspaniale realizowaną misję historyczną i edukacyjną. Życzę dalszego rozwoju, satysfakcji z pracy, życiu w zdrowiu i pokoju – mówiła.

Sieć polskich archiwów

Licznie zebranych gości powitał gospodarz placówki Marek Kietliński. Dziękował on zabranym za przybycie, współpracę i wspieranie archiwum na wielu płaszczyznach. Podnosił, jak jest ono ważne.

– Te dokumenty to my, nasza historia, ale nie są one przeznaczone dla nas, ale dla przyszłych pokoleń – dla naszych dzieci, wnuków itd. – dlatego należy o nie odpowiednio dbać – mówił.

Losy instytucji były trudne. Od lat 90. borykała się ona z problemami lokalowymi, a akta były przechowywane w bardzo różnych miejscach. W połowie 2018 r. przeniosła się do nowej lokalizacji przy ul. Mickiewicza 101. Mówił o tym naczelny dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk.

– Archiwum w Białymstoku miało szczęście, bo było jednym z pierwszych, gdzie udało się wybudować nowoczesny budynek, w którym bezpiecznie można przechowywać zbiory archiwalne. Mam nadzieję, że już niedługo będzie więcej takich miejsc w całej Polsce – zaznaczył.

Cztery kilometry akt

O najciekawszych materiałach opowiedział Bartłomiej Samarski, kierownik Oddziału Promocji i Popularyzacji Zasobu.

– Najstarszym dokumentem naszego zasobu jest Księga grodzka Brańska z 1640 r. Mamy bardzo ciekawy przykład Silva Rerum rodu Krassowskich. Jest to księga z XVIII w., w której jest odwzorowany herb Ślepowron. Mamy uniwersały królów z XVIII w., ponowienie praw i przywilejów Wasilkowa z pieczęcią Wielkiego Księstwa Litewskiego – wyliczał.

Instytucja przechowuje także m.in. akta administracji pruskiej z lat 1795-1807, urzędów z terenu byłych guberni łomżyńskiej i suwalskiej z lat 1867-1917 oraz akta Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białymstoku. Gromadzi również dokumentację powstającą współcześnie w instytucjach państwowych i samorządowych.

Zwieńczeniem wtorkowej uroczystości było zwiedzanie instytucji, gdzie zebrani goście mogli zobaczyć to, co na co dzień niedostępne, czyli archiwum „od kuchni”.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, duchowieństwo, reprezentanci podlaskich instytucji, pasjonaci historii oraz licznie zgromadzenia sympatycy i pracownicy archiwum.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Anna Augustynowicz

28 listopada 2023

Powrót na początek strony