Konferencja naukowa poświęcona Obławie Augustowskiej
Wystąpienia podczas konferencji „W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945” w Augustowie dotyczą całego spektrum wydarzeń z lat 1939–1945. Represje sowieckie, które dotknęły Ziemię Augustowską, Suwalską i Sejneńską, w tym o mających szczególnie tragiczny charakter masowych deportacjach, a także działalność regionalnych struktur Armii Krajowej ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Augustowskiej. To tematyka tylko części wygłoszonych referatów.
- Jestem wdzięczny organizatorom za przygotowanie niezwykle ciekawej konferencji prezentującej wydarzenia, które miały bezpośredni wpływ na prowadzone w czasie Obławy Augustowskiej aresztowania. To pozwala lepiej zrozumieć kontekst tragedii z lipca 1945 roku, o której należy mówić jak najczęściej, nie tylko przy okazji spotkań rocznicowych – powiedział Bogdan Dyjuk.
W piątek, 15.11, drugi dzień konferencji. Jej obrady odbywają się w hotelu Oficerskiego Yacht Clubu Pacyfic w Augustowie.
Prelegentami są historycy z: Instytutu Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego w Warszawie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego, Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, Białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Uniwersytetu w Białymstoku, Wojskowego Biura Historycznego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Konferencja wpisuje się w cykl działań Instytutowi Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego związanych z upamiętnianiem tej sowieckiej zbrodni dokonanej w lipcu 1945 roku. Powstający w Augustowie z inicjatywy Instytutu Dom Pamięci Obławy Augustowskiej, już od ponad trzech lat gromadzi dostępne materiały i wiedzę na temat tragicznego wydarzenia oraz podziemia niepodległościowego obszaru Suwalszczyzny.
Jerzy Górko
fot.: Instytut Pileckiego