Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Konferencja naukowa poświęcona Obławie Augustowskiej

15 listopada 2024

Zwrócenie uwagi na bezpośredni wpływ II wojny światowej na wydarzenia z lipca 1945 r. To jeden z celów dwudniowego (14-15.11) spotkania historyków i badaczy z regionu. W rozpoczęciu konferencji i obradach pierwszego jej dnia uczestniczył członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk.

Wystąpienia podczas konferencji „W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945” w Augustowie dotyczą całego spektrum wydarzeń z lat 1939–1945. Represje sowieckie, które dotknęły Ziemię Augustowską, Suwalską i Sejneńską, w tym o mających szczególnie tragiczny charakter masowych deportacjach, a także działalność regionalnych struktur Armii Krajowej ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Augustowskiej. To tematyka tylko części wygłoszonych referatów.

- Jestem wdzięczny organizatorom za przygotowanie niezwykle ciekawej konferencji prezentującej wydarzenia, które miały bezpośredni wpływ na prowadzone w czasie Obławy Augustowskiej aresztowania. To pozwala lepiej zrozumieć kontekst tragedii z lipca 1945 roku, o której należy mówić jak najczęściej, nie tylko przy okazji spotkań rocznicowych – powiedział Bogdan Dyjuk.

W piątek, 15.11, drugi dzień konferencji. Jej obrady odbywają się w hotelu Oficerskiego Yacht Clubu Pacyfic  w Augustowie.

Prelegentami są historycy z: Instytutu Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego w Warszawie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego, Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, Białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Uniwersytetu w Białymstoku, Wojskowego Biura Historycznego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Konferencja wpisuje się w cykl działań Instytutowi Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego związanych z upamiętnianiem tej sowieckiej zbrodni dokonanej w lipcu 1945 roku. Powstający w Augustowie z inicjatywy Instytutu Dom Pamięci Obławy Augustowskiej, już od ponad trzech lat gromadzi dostępne materiały i wiedzę na temat tragicznego wydarzenia oraz podziemia niepodległościowego obszaru Suwalszczyzny.

Jerzy Górko
fot.: Instytut Pileckiego

Opublikował: Małgorzata Sawicka

15 listopada 2024

Powrót na początek strony