Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Kurpiowskie "Oscary" wręczone po raz 22

21 marca 2023

Kurpie z trzech województw i kilku powiatów spotkali się w poniedziałek, 20 marca w Ostrołęckim Centrum Kultury na 22. Gali "Kurpików", czyli dorocznych nagród Związku Kurpiów. Był wśród nich wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.

- Od kilku lat Samorząd Województwa Podlaskiego współpracuje ze Związkiem Kurpiów i pomaga w organizacji wydarzenia, które okazało się znakomitym pomysłem i wielkim wydarzeniem dla "puszczańskiego narodu". Myślę, że "Kurpiki" są najważniejszym sposobem honorowania ludzi, którzy mają zasługi dla kultywowania i popularyzacji kurpiowskich tradycji, ale także nadawania nowego oblicza zjawiskom związanym z Kurpiami. Wspaniale służy to eksponowaniu tej odrębności, która tak wyróżnia się w polskiej kulturze narodowej, stanowiąc jednocześnie jej część. Chcę podziękować wszystkim docenionym, że tak wiele wnoszą w życie Kurpiowszczyzny i własnych, mniejszych społeczności - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś, ubiegłoroczny laureat "Kurpika".

Z dumą także podkreślił, że patronem honorowym "Kurpików" jest marszałek Artur Kosicki. Od ubiegłego roku pod skrzydłami podlaskiego samorządu jest jedno ze świętych dla Kurpiów miejsc, czyli Muzeum - Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.

- Krok po kroku z dyrektorem Juliuszem Jakimowiczem rewitalizujemy go i postaramy się, by był rzeczywistym źródłem mocy kurpiowskiej kultury - dodał Marek Olbryś.          

"Kurpiki" od 22 lat organizuje Związek Kurpiów i od 22 lat statuetki strzelca, zwane kurpiowskimi "Oscarami" wręcza prezes tej organizacji Mirosław Grzyb.

- Przepowiadano nam, że w pierwszych dwóch edycjach nagrodzimy wszystkie zasłużone osoby, w trzeciej - "drugą ligę", a potem będzie szarzyzna i  koniec "Kurpików". Mamy 22. galę i coraz większe kłopoty, aby uhonorować wszystkich, którzy na to zasługują. Fantastyczne jest bogactwo talentów i wyobraźni na Kurpiach. A zatem "Jadziem dalej" - stwierdził prezes Mirosław Grzyb.

"Kurpiki" to od tego roku 11 kategorii.

- Staramy się dostrzegać różnorodność. Są wśród uhonorowanych twórcy, przedsiębiorcy, ludzie, którzy wykraczają zaangażowaniem poza swoje zwykłe zawodowe role. I zawsze są zaskoczenia. Spodziewamy się tradycyjnego spojrzenia, a tu na przykład pojawiają się plastyczne wizerunki kurpiowskich super bohaterów. Wielkim sukcesem okazał się "Mały Kśęć", czyli kurpiowska wersja znanej opowieści "Mały Książę" Antoine de Saint- Exupery'ego. Będzie coś kolejnego z wielkiej literatury, ale to na razie tajemnica. Dzisiaj szczególnie chcemy świętować znaczenie słów, języka, mowy, doceniać wagę nawet tych sączonych anonimowo - podkreślała Iwona Choroszewska-Zyśk, wiceprezes Związku Kurpiów współprowadząca z Piotrem Grzybem Galę.

Wśród widzów była m.in. Katarzyna Chętnik, dziennikarka, prawnuczka Adama Chętnika, badacza i odkrywcy Kurpiowszczyzny, twórcy Skansenu w Nowogrodzie.

- Z radością widzę, że kurpiowska kultura i tradycja ma się bardzo dobrze i trochę ewoluuje dzięki osobom z niezwykłymi pomysłami - mówił Katarzyna Chętnik.

Galę "Kurpików" tradycyjnie otworzył hymn Związku Kurpiów, w którym m.in. pada zapowiedź końca świata, jeżeli Kurpie opuszczą "mysyniecką puscę" (nie zanosi się na to, zatem zaczęło się już planowanie kolejnej Gali). Niezwykłym przeżyciem dla uczestników stało się widowisko "Śnij, Kurpiu, śnij" autorstwa Bartłomieja Ostapczuka w wykonaniu zespołu folklorystycznego "Kurpiowszczyzna" działającego przy Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej im. księdza Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu. Po wręczeniu nagród swoje refleksje przekazali ze sceny m.in. wicemarszałek Marek Olbryś (wraz z prezentem dla Mirosława Grzyba), starostowie -  Stanisław Kubeł z Ostrołęki i Lech Marek Szabłowski z Łomży, prezydent Ostrołęki (miasto dołączyło właśnie do Związku Kurpiów) Łukasz Kulik, przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej województwa mazowieckiego.     

Laureaci "Kurpików 2022" w poszczególnych kategoriach:

  • Muzyka i taniec - Jan Szydlik, zespół "Carniacy" z Czarni oraz Robert Domurad z Baranowa;
  • Ochrona dziedzictwa kulturowego - Kółko Rolnicze "Zagajnica" w Łodziskach;
  • Twórczość ludowa - Edyta Maria Pliszka-Późniewska;
  • Promowanie regionu - Dziennik Internetowy "Moja Ostrołęka", redaktor naczelny Krzysztof Chojnowski 
  • Talent - Bartłomiej Ostapczuk, twórca i reżyser widowiska "Śnij, Kurpiu, śnij";
  • Pracodawca - Agencja Handlowo - Usługowa Kurpie Marii Magdaleny Parzychowskiej-Kurpiewskiej i Stanisława Tadeusza Kurpiewskiego;
  • Budzenie tożsamości - Gminny Ośrodek Kultury w Rozogach (woj. warmińsko - mazurskie), dyrektor Karolina Lewandowska-Zając;
  • Nauka i pióro - Jacek Czaplicki z Ostrołęki, społecznik, badacz historii, aktywny organizator wypraw rowerowych;
  • Inicjatywa - Biblioteczka Kurpiowska, wójt Kadzidła Dariusz Łukaszewski;
  • Działalność publiczna - Katarzyna Grodzka ze Starostwa Powiatowego w Ostrołęce; Józef Kur, były wójt Kadzidła, działacz Związku Kurpiów; Klub Sportowy MZKS "Narew 1962" Ostrołęka.       

tekst, fot.: Maciej Gryguc
red.: Paulina Dulewicz

Publikujący: Paulina Dulewicz

21 marca 2023

Powrót na początek strony