Łomżyńskie laury dla sportowców i społeczników
- Młodzi ludzie dążą by być najlepszymi. A naturalnym dla nich „środkiem dopingującym” powinno być zauważenie i docenienie wysiłku. To bardzo cenna inicjatywa ten zwyczaj honorowania adeptów sportu, który jest doskonałą szkołą życia. Dziękuję rodzicom, trenerom, wychowawcom, a przede wszystkim młodym i starszym sportowcom za to, co robicie. Wiem, że z dumą i ze wszystkich sił dobrze będziecie reprezentować Łomżę, a może i nasz kraj. Dziękuję też społecznikom, którzy są solą tej ziemi - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Zaapelował także do środowiska sportowego Łomży o większą aktywność i aplikowanie o fundusze. Samorząd województwa mocno stawia na sport ma do rozdysponowania znaczące kwoty na wspieranie sportowych karier i wydarzeń.
Łomżyńskie Laury Sportowe mają już kilkunastoletnią tradycję. Społecznicy honorowani są od kilku lat.
- Jako miasto chcemy doceniać naszych sportowców już osiągających wyniki na arenie krajowej i międzynarodowej, ale też tych najmłodszych, czyli nasze nadzieje. Dziękujemy za sukcesy i promocję naszego miasta, a połączyliśmy to z uroczystością nagrodzenia społecznych inicjatyw. Dla mnie szczególnie radosne jest to, że nominacji nie brakuje: nagradzamy naprawdę liczną grupę sportowców, zwłaszcza tych najmłodszych, mamy też dużą grupę aktywnych społeczników - mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski dziękując za pracę Łomżyńskiej Radzie Sportu kierowanej przez Andrzeja Wojtkowskiego, która zaproponowała kandydatów do nagród.
Łomżyńskim Społecznikiem Roku został ksiądz Sebastian Urbański, który pracuje w Zespole Szkół Akademickich w Łomży, gdzie powołał koło misyjne. W parafii św. Brunona prowadzi duszpasterstwo młodzieży „Azyl Młodych”.
- Jest to miejsce, w którym chcemy, aby młodzież czuła się u siebie, miała swój azyl, w którym mogą odetchnąć od obowiązków szkolnych, od trudnych sytuacji domowych. Ten azyl to także wspólnota, w której mogą się poczuć bezpiecznie. Spotykamy się regularnie w gronie około 60 osób, w mediach społecznościowych jest nas około 160 - powiedział ksiądz Sebastian Urbański, katecheta, wychowawca, nauczyciel w Zespole Szkół Akademickich.
Laury sportowe przyznane zostały w kilku kategoriach. Najwięcej statuetek trafiło do laureatów w kategorii Sponsor, Postęp w dążeniu do mistrzostwa sportowego, Talent, Drużyna, Trener. Wśród uhonorowanych znaleźli się reprezentanci kilku pokoleń. Jednym z najmłodszych był niespełna siedmioletni tenisista Jan Charmas, a z kolei 50-letnim stażem zawodniczym i trenerskim w piłce nożnej legitymuje się Hieronim Łada.
- Jeszcze nie kończę - zapowiedział szkoleniowiec.
Wicemarszałka Marka Olbrysia prezydent Mariusz Chrzanowski zaprosił do wręczenia nagród za Inne osiągnięcia. Był w gronie laureatów Maciej Tercjak, karateka, który podpisał zawodowy kontrakt w USA z organizacją Karate Combat.
- Był to dla mnie przełomowy rok. Po dwuletniej przerwie wróciłem do walk. Pierwsze dwie w Stanach Zjednoczonych przegrałem, ale to było frycowe, które musiałem zapłacić. Maciek wymawiają tam jako „Magic” i mam nadzieję, że to znaczące na przyszłość - wyjaśniał Maciej Tercjak.
Wicemarszałek Marek Olbryś przekazał także dodatkowe upominki od samorządu województwa trójce najlepszych sportowców. Z grona składającego się z tenisistki stołowej Magdaleny Sikorskiej oraz lekkoatletów Martyny Krawczyńskiej i Piotra Dąbrowskiego, obecny na gali był tylko ten ostatni.
- Tamten rok to tylko jeden medal w hali. Przez kontuzję przepadł mi cały sezon letni i m. in. udział w mistrzostwach świata. Zacząłem też studia, wracam do pracy i szukam formy na lato wrócę - mówił Piotr Dąbrowski, jeden z najlepszych polskich czterystumetrowców młodego pokolenia.
Wśród nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele m.in. trójboju siłowego, piłki nożnej, tenisa, pływania, brydża, lekkoatletyki, sportów walki, kulturystyki i fitness, tenisa stołowego, piłki ręcznej kobiet, taekwondo olimpijskiego. Gratulacje przekazali sportowcom i społecznikom, m. in. poseł Kazimierz Gwiazdowski (podkreślił przy tym swoją funkcję szefa Szkolnego Związku Sportowego), senator Marek Adam Komorowski, wicewojewodowie Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska, znany dziennikarz sportowy Bożydar Iwanow.
Łomżyńskie Laury Sportowe otrzymali m. in.: Klub Sportowy Prefbet-Sonarol za zdobycie największej liczby punktów w krajowym systemie sportu młodzieżowego; w kategorii Najlepszy sportowiec - Martyna Krawczyńska i Piotr Dąbrowski (oboje lekkoatletyka, Prefbet-Sonarol) i Magdalena Sikorska (tenis stołowy, Klub Uczelniany AZS ANSŁ); Drużyna - Klub Uczelniany AZS ANSŁ Łomża, piąte miejsce w ekstraklasie kobiet w tenisie stołowym; Trener - Andrzej Korytkowski (lakkoatletyka, Prefbet - Sonarol), Tomasz Waldziński (tenis, UKS Return), Całokształt działalności - byli piłkarze m. in. ŁKS Łomża i trenerzy Jan Wilczewski, Józef Ościłowicz, Hieronim Łada.
W gronie uhonorowanych społeczników znaleźli się m.in. ksiądz Sebastian Urbański z parafii świętego Brunona oraz Zespołu Szkół Akademickich, Zoia Sharlovych z Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży i Robert Grzymała z Łomżyńskiego Stowarzyszenia „Zdrowie i Trzeźwość”; społeczników do lat 20 - Marcin Brodowski z III LO, Gabriela Kumorowska i Eryk Karol Wojtkowski; Inicjatywa społeczna - organizatorzy koncertu na rzecz dzieci „Wieczór z Disneyem” (m.in. Otylia Faustyna Czochańska z I LO z koleżankami i kolegami z kilku łomżyńskich szkół) oraz twórcy punktu widokowego (m. in. Wojciech Winko z Lokalnej Organizacji Turystycznej).
Tekst i fot.: Maciej Gryguc