Marszałek uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych
– Jesteśmy winni pamięć tym, którzy oddali zdrowie i życie, żebyśmy żyli w wolnej i niepodległej Polsce. Należy również pamiętać o tym, że Ci ludzie nawet po II wojnie światowej kontynuowali walkę o naszą wolność. Ten dzień jest okazją do tego, by wiedzę o bohaterstwie polskich patriotów przekazywać młodemu pokoleniu – powiedział marszałek Artur Kosicki.
W ramach obchodów przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych złożono kwiaty przed Kwaterą Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 listopada, przed Pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki” w parku na „Plantach”, przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego oraz przed tablicą upamiętniającą Miejsce Skazań Żołnierzy Polski Podziemnej umieszczoną na budynku kina „Ton”.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej: wojewoda Bohdan Paszkowski, radni miejscy: Henryk Dębowski oraz Paweł Myszkowski, białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Podlaskiego Kuratorium Oświaty, środowisk patriotycznych, reprezentanci służb mundurowych i duchowieństwa.
Określenie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 r. Jego autorem jest historyk Leszek Żebrowski. Po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”. Nazywano tak osoby, które po wojnie prowadziły konspiracyjną walkę z narzuconą przez Stalina władzą komunistyczną w Polsce. W czasie II wojny światowej byli bohaterami walk z hitlerowskim okupantem. Po wojnie nie zgodzili się na podporządkowanie Polski Związkowi Sowieckiemu i wiedząc, że są narażeni na aresztowania i tortury ze strony komunistów, walczyli również o własne przetrwanie.
Ustanowienie 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych miało miejsce w 2011 r. z inicjatywy śp. prof. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP. Więcej na ten temat w artykule 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski