Niedziela Palmowa w Zbójnej
Wicemarszałek Marek Olbryś uczestniczy w uroczystości Niedzieli Palmowej w Zbójnej/ fot.: M. Gryguc/UMWP
– Można powiedzieć, że jest dziś święto wszystkich Kurpiów, bo Niedziela Palmowa w tym regionie jest czymś zupełnie wyjątkowym. Każdy twórca i każda społeczność chce się właśnie w tym czasie pochwalić artystycznymi talentami. Przede wszystkim w konstruowaniu palm. To tradycja od pokoleń, a przygotowania zaczynają się wiele miesięcy wcześniej. Może te Palmowe Niedziele w Zbójnej nie mają jeszcze takiej skali i medialnej popularności jak w Łysych, ale mamy tu także swoją odrębność, z której jesteśmy dumni. Można tu zobaczyć, to, co najlepsze z pogranicza sztuki i rękodzieła obrzędowego. Dziękuję za wspaniałe podtrzymywanie tradycji – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś, a wicewójtowi wręczył podarunek od zarządu województwa z wyrazami wdzięczności dla całej społeczności gminy Zbójna.
Tradycją konkursu w Zbójnej stało się już, że w drodze na wielkie uroczystości Palmowej Niedzieli w Łysych, do GOK zagląda biskup łomżyński Janusz Stepnowski.
– Niedziela Palmowa w każdej miejscowości na Kurpiach jest przeżywana w sposób szczególny. Te małe arcydzieła oddają obraz duszy ludu kurpiowskiego, który tworzy je z tej niewielkiej materii jaką jest kolorowa bibułka czy rośliny leśne. Ziemie tu nieurodzajne, ale ludzie piękni, pełni pasji, fantazji, pomysłów i nawet przedsiębiorczy – mówił biskup Janusz Stepnowski.”
„Wielkanocne Rozmaitości” to wydarzenie o bogatej tradycji.
– Biorą w nim udział dzieci, młodzież, dorośli, całe rodziny, społeczności np. szkoły czy miejscowości. W tym roku mieliśmy do oceny około 160 konkursowych propozycji, połowa to pisanki. Rywalizacja odbywa się w kategoriach: palmy, pisanki, wycinanki, kierce, bukiety płaskie. Z roku na rok poziom rośnie, propozycje są bardziej dopracowane przez co konkurs zyskuje na jakości. Tradycja nie zanika, rytm zaburzyła pandemia, a teraz już wraca do normy – poinformowała Renata Krajewska, dyrektor GOK w Zbójnej.
Nagrody dla twórców przyznawane są przez znawców kurpiowskich tradycji w kilku kategoriach artystycznych i w kilku grupach wiekowych.
– Dziękuję za zaangażowanie, także rodzicom i pedagogom, bo patrząc na wiek niektórych twórców widać, że artystycznie utalentowanych głów i rączek nam nie zabraknie – mówił Michał Bajno, zastępca wójta.
Kurpiowska Wielkanoc w sztuce ma w sobie coś niezwykłego i radosnego.
– Palma symbolizuje odradzające się życie, czyli są tu wyłącznie wesołe, żywe kolory i zielone żywe elementy. Każdy kolor i element konstrukcji ma swoją symbolikę. Nawet tak wczesną wiosną można wykorzystać naturalną zieleń: sosnę, jałowiec, borówkę – mówiła Mariola Wawrzyniak.
Anna Stomska ze Zbójnej zawsze przygotowuje swoją palemkę na niedzielę rozpoczynająca Wielki Tydzień, ale do konkursu zgłosiła coś innego.
– Udział wzięłam w kategorii wycinanek i pisanek, które wykonuję metodą batikową, czyli gorącym woskiem. Moim zdaniem, najtrudniejsze i najbardziej pracochłonne są wycinanki. Wymyślanie wzoru i potem ta radość odkrywania czy się udało. Przy pisankach lubię gęsie jaja. Są większe i można trochę „poszaleć”, ale tym razem przygotowałem kurze – opowiadała Anna Stomska.
Laureaci konkursu otrzymali gratulacje od wręczających nagrody, w śród których byli m. in. senator Marek Adam Komorowski, posłowie Kazimierz Gwiazdowski i Stefan Krajewski, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Józef Babiel.
Po rozstrzygnięciu konkursu kolorowy orszak przeszedł do kościoła w Zbójnej, gdzie odbyło się poświęcenie palm, procesja i msza Niedzieli Palmowej.
Tekst i fot.: Maciej Gryguc