Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

160. rocznica Powstania Styczniowego. Uroczystości w Sejnach

25 marca 2023

Wiesława Burnos składa kwiaty pod pomnikiem

Było ono największym polskim zrywem niepodległościowym. Również w naszym regionie oddziały powstańcze stoczyły wiele bitew. W piątek, 24 marca, pamięć Powstańców Styczniowych i wszystkich Polskich Bohaterów, którzy walczyli o wolność Ojczyzny uczczono w Sejnach. W wydarzeniu wzięła udział członek zarządu województwa podlaskiego – Wiesława Burnos.

– Rzeczą ważną jest podtrzymywanie w społeczeństwie pamięci o naszych przodkach, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Stając do walki w Powstaniu Styczniowym, Polacy pokazali jak bardzo pragną chcą żyć w wolnym, niepodległym państwie. W czasach II Rzeczpospolitej, Powstańcy Styczniowi byli stawiani jak wzór patriotyzmu i otoczeni byli powszechnym szacunkiem. Dziedzictwo ich zrywu niepodległościowego było wzorem dla przyszłych pokoleń walczących o niepodległość Polski. Cieszę się, że dzisiaj w Sejnach został przypomniany ich bohaterski czyn – powiedziała Wiesława Burnos.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze w tamtejszym miejscu Pamięci Powstania Styczniowego w Sejnach przy ul. 1 Maja.

Głównym miejscem uroczystego wspomnienia Powstańców Styczniowych była siedziba Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego i powitaniu gości, nastąpiło wręczenie pamiątkowych medali osobom zasłużonym w krzewieniu w Sejnach wartości patriotycznych i narodowych.

Wśród nich aktywną grupę tworzą przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach, którzy byli organizatorami dzisiejszego wydarzenia, w tym autorami wystawy „Powstanie Styczniowe – historia i teraźniejszość” i wykładu na tematy powstańcze.

W przedstawionym materiale przypomniano, że w całym okresie Powstania Styczniowego, stoczono ok. 1200 bitew i potyczek, a w walkach wzięło udział ponad 200 tys. powstańców. W naszym regionie, w dniach – 6 i 7 lutego 1863 r., pod Siemiatyczami miała miejsce jedna z największych bitew Polaków z Moskalami w całym Powstaniu Styczniowym.

Następnie jednak, z uwagi na przygniatającą przewagę Rosjan, powstańcy musieli wycofać się do leśnych ostępów Puszczy – Knyszyńskiej i Augustowskiej. Stamtąd, jeszcze przez prawie 2 lata prowadzili bohaterską walkę o wolność Ojczyzny, mimo brutalnych represji ze strony carskich okupantów. Ich symbolem jest wzgórze przy Szosie Kruszewskiej, na trasie: Białystok-Choroszcz, o złowieszczej nazwie „Szubienica”. To tutaj, zostało powieszonych 11 powstańców styczniowych wziętych do niewoli przez rosyjskie wojska.

Jerzy Górko
fot.: Krzysztof Bochenko/UMWP

Opublikował: Paulina Dulewicz

25 marca 2023

Powrót na początek strony