Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obradowała Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Białymstoku

20 grudnia 2022

Mężczyzna przemawia z mównicy. Obok siedzi mężczyzna

Obrady Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Białymstoku / UMWP

Tematy ostatniego w tym roku spotkania to m.in.: przyjęcie Wojewódzkiego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2021-2030, uchwalenie planów pracy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD) i omówienie stanu bezpieczeństwa na podlaskich drogach. W obradach, które odbyły się we wtorek, 20 grudnia w urzędzie marszałkowskim uczestniczył m.in. wicemarszałek Marek Olbryś.

Wicemarszałek Olbryś podkreślał, że podejmowane przez podlaskie służby działania przynoszą efekty w postaci mniejszej liczby ofiar wypadków. Jak zaznaczył to też wynik coraz lepszej infrastruktury drogowej.

– Drogi w województwie są bezpieczniejsze, jeżdżą też po nich bezpieczniejsze auta, mam nadzieję, że również świadomość zarówno kierowców, jak i pieszych jest coraz większa – mówił. – Samorząd województwa bezpieczeństwo drogowe traktuje priorytetowo, dlatego będziemy wspierać działania edukacyjne, promocyjne, no i oczywiście będziemy ulepszać infrastrukturę. Dziękuję wszystkim służbom zaangażowanym w pracę na rzecz bezpieczeństwa naszych mieszkańców – dodał.

A mówiąc o Wojewódzkim Programie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2021-2030 zaznaczył, że choć sięga on 2030 r., to ma prowadzić do tego, aby w 2050 r. na podlaskich drogach nie było ofiar śmiertelnych.

Program zakłada w ciągu 10 lat obniżenie o minimum połowę liczby ofiar śmiertelnych (tj. nie więcej niż 39 do roku 2030) oraz rannych i ciężko rannych (tj. nie więcej niż 214 rannych do roku 2030).

Założone cele mają być osiągnięte poprzez działania w pięciu głównych obszarach. Pierwszy z nich to System zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego, czyli usprawnienie wdrażania i monitorowania projektów służących poprawie bezpieczeństwa drogowego.

Kolejny to Bezpieczny człowiek, czyli ograniczenie negatywnych konsekwencji niewłaściwego zachowania użytkowników dróg - egzekwowanie przepisów ruchu drogowego, edukację i promocję właściwych zachowań.

Trzeci obszar działań to Bezpieczne drogi – dobra infrastruktura oraz efektywny nadzór nad ruchem drogowym. Chodzi m.in. o dostosowywanie prędkości do obowiązujących standardów w określonych miejscach.

Kolejne priorytety określono jako: Bezpieczny pojazd – właściwy stan techniczny samochodów oraz Ratownictwo i opieka powypadkowa – usprawnienie działań do tego stopnia, aby w sytuacji wypadku drogowego i zagrożenia zdrowia i życia zagwarantować skuteczna pomoc w jak najkrótszym czasie.

Jak wyjaśniał dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UMWP Zbigniew Piotrowski, dokument powstał przy współpracy przedstawicieli instytucji wchodzących w skład WRBRD, czyli m.in. urzędników, policjantów, drogowców, pracowników WORD-ów. Teraz trafi pod obrady Zarządu Województwa Podlaskiego, a następnie do Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Dodał, że program „nie jest dokumentem zamkniętym i będzie aktualizowany i dostosowany do zmieniających się warunków”.

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego

Podczas obrad dyrektorzy ośrodków Białymstoku, Suwałkach i Łomży przedstawili plany na przyszły rok. To przede wszystkim edukacja, promocja, udział miasteczek ruchu drogowego w wydarzeniach publicznych. To także filmy instruktażowe, wydawnictwa i wspieranie turniejów i konkursów związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Jak mówiono, sytuacja finansowa ośrodków nie jest łatwa, ale już w przyszłym roku może ulec poprawie.

 A to za przyczyną zmiany w prawie, która określanie opłat za egzaminy na prawo jazdy przekazała sejmikom wojewódzkim – do tej pory leżało to w gestii rządu. Samorząd będzie mógł też kształtować wynagrodzenia egzaminatorów oraz dofinansowywać ośrodki ruchu drogowego.

– To również ma znaczenie dla bezpieczeństwa, bo jeśli opłaty wzrosną, ośrodki będą miały więcej pieniędzy, a tym samym będą miały większy budżet na prowadzenie działań edukacyjnych i promocyjnych – mówił wicemarszałek Olbryś, który w zarządzie województwa m.in. nadzoruje WORD-y. Dodał, że uchwała dotycząca opłat powinna zostać podjęta do końca lutego 2023 r.  

Mniej wypadków, rannych i ofiar śmiertelnych  

Tak wynika z danych podlaskiej Policji. Od stycznia do listopada 2022 r. w stosunku do roku 2021 na drogach w regionie było o blisko 100 wypadków mniej. Mniejsza niż w ubiegłym roku była też liczba rannych (o 127) i mniej ofiar śmiertelnych (o 13).

Najczęstsze przyczyny wypadków to: nadmierna prędkość, nieprzestrzeganie zachowań wobec pieszych i nietrzeźwość. Do największej ilości wypadków dochodzi na drogach krajowych.

Najważniejsze inwestycje drogowe

Rafał Malinowski z Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o prowadzonych inwestycjach. To m.in. trasa S61 i odcinki Podborze-Śniadowo, Łomża Zachód-węzeł Kolno, czy kończąca się budowa odcinka Suwałki-Budzisko. Omówiono też prace na trasie S19.

Podczas posiedzenia podsumowano działania Inspekcji Transportu Drogowego. Od stycznia do listopada inspektorzy przeprowadzili blisko 10 tys. kontroli drogowych. Zdecydowana większość to pojazdy należące do przewoźników zagranicznych – wydano blisko 1500 decyzji administracyjnych o nałożeniu kary – ich łączna kwota to prawie 4 mln zł.

W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy ośrodków ruchu drogowego, przedstawiciele policji, wojska, wojewody podlaskiego pracownicy departamentu Infrastruktury i Transportu urzędu marszałkowskiego.

Obrady prowadził sekretarz WRBRD w Białymstoku Mirosław Olifieruk – szef Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży.

 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

 

 

 

 

 

 

 

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

20 grudnia 2022

Powrót na początek strony