Odkrywamy Podlaskie Gminy – Trzcianne
To gmina wiejska położona w południowo-zachodniej części powiatu monieckiego. Zamieszkuje ją ponad 4,3 tys. osób. Siedzibą gminy jest miejscowość Trzcianne.
Pierwsze wzmianki o Trzciannem sięgają XIII wieku. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od trzcin rosnących wokół przepływającej wówczas przez wieś rzeczki.
Gmina jest położona w samym sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego i często nazywana jest „Perłą Biebrzy". Jest południową częścią największych w Europie bagien. Na obszarze gminy można zobaczyć żyjące na swobodzie: wilki, łosie, jelenie i bobry, a ponadto wydry, borsuki, kuny i inne ssaki z rzędu łasicowatych. Wśród wielu drapieżnych ptaków występuje tu największy z nich - orzeł bielik.
Ptakiem występującym na terenie gmin jest również wodniczka. To niewielki ptak wędrowny (zimujący w zachodniej Afryce) z rodziny trzciniaków zagrożony wyginięciem. Ciekawostką jest, że prawie cała światowa jego populacja występuje właśnie w gminie Trzcianne.
Przez teren gminy przepływają aż cztery rzeki: od strony południowej Narew, od zachodu Biebrza, od północy Kosódka i od strony wschodniej Nereśl.
Miejsca, które warte odwiedzić na terenie gminy to m.in.:
- zabytkowy Kościół Parafialny pw. św. Piotra i Pawła w Trzciannem,
- zabytkowa dzwonnica w Trzciannem,
- zabytkowy drewniany Kościół Parafialny pw. Nawiedzenia NMP w Giełczynie,
- cmentarz żydowski w Trzciannem,
- folwark szlachecki we wsi Mroczki,
- carski trakt.
W gminie warto też zobaczyć trzystuletnie drzewo. Wjeżdżając do Giełczyna, wsi położonej w widłach Narwi i Biebrzy przywita nas potężny dąb.
Jednym z niezwykłych mieszkańców gminy jest Krzysztof Kawenczyński. Przez 14 lat był jedynym mieszkańcem opustoszałej wsi Budy, która znajduje się w ostępach Biebrzańskich Bagien. Jego przyjaciele malarze i rzeźbiarze, którzy przyjeżdżają do Bud po natchnienie zostawiają tam wiele swoich dzieł. Mnóstwo rzeźb i malowideł zostawił tu m.in. Dionizy Purta, znany prymitywista biebrzański.
źródło: wikipedia.org, trzcianne.pl
oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Paulina Dulewicz
fot.: Kamil Timoszuk