Olimpiada Prawosławnej Wiedzy Religijnej
Olimpiada Prawosławnej Wiedzy Religijnej w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku / UMWP
- Uważam, że to jest bardzo ważne dla młodych ludzi, aby poznając swoją wiarę, zbliżali się do Boga. Jeżeli oni przez swoje życie idą z Bogiem, nawet przysłowiowy milimetr rocznie, to jednak idą cały czas w dobrym kierunku. I temu służy ta Olimpiada: żeby poznać Boga, żeby żyć według Bożych praw. Wiara i Pan Bóg podnoszą ludzi z niejednego upadku – powiedziała Wiesława Burnos.
Tematem tegorocznej Olimpiady zorganizowanej przez Katedrę Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, był „Współczesny Monastycyzm Prawosławny w Polsce”. Uczestniczyło w niej blisko 100 uczniów ze szkół średnich z całego kraju, głównie z województwa podlaskiego, które stanowi największe skupisko społeczności prawosławnej w Polsce, ale także uczniowie z Warszawy, Lubina, Rzeszowa i Lublina.
Do decydującego – 3. etapu zakwalifikowało się 37 osób. Najlepszym spośród nich okazał się Tomasz Wasiluk, uczeń VI LO w Białymstoku i jednocześnie młody mieszkaniec Supraśla, który bardzo mocno jest duchowo związany z tamtejszym Monasterem. Do startu w Olimpiadzie przygotował go Daniel Kardasz.
- Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Nastawiłem się na to, żeby jak najlepiej poradzić na tegorocznej Olimpiadzie i myślę, że udało mi się zrealizować swój cel – skromnie powiedział o sobie zwycięzca, który jak podało jury konkursu uzyskał aż 95 % poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania.
Rywalizacja o prymat była bardzo zacięta, gdyż 2. Gabriel Borecki (I LO Białystok) miał 94 %, a 3. Natalia Busłowska (XI LO Białystok) 92 % poprawnych odpowiedzi. W sumie tytuł laureatów zdobyło 13 osób. Wszyscy oni uzyskali minimum 70 % poprawnych odpowiedzi na pytania. Natomiast najliczniejszą grupę uczestników decydującego etapu Olimpiady stanowili uczniowie II LO z Białoruskim Językiem Nauczania z Bielska Podlaskiego, których opiekunką była Ewa Ostapkowicz.
W uroczystości zakończenia tegorocznej Olimpiady uczestniczyli hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, w tym Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub oraz Prawosławny Arcybiskup Bielski Grzegorz.
Arcybiskup Jakub, w krótkim wystąpieniu przybliżył istotę przewodniego tematu Olimpiady, monastycyzmu. – Musi on wypływać z wnętrza człowieka, z jego serca i jego miłości do Boga – podkreślił hierarcha. Jednocześnie serdecznie pogratulował wszystkim uczestnikom tegorocznych zmagań o prawosławnej wiedzy religijnej oraz wręczył Wiesławie Burnos miły upominek w podziękowaniu dla Zarządu Województwa za współprace przy organizacji Olimpiady.
Jerzy Górko
fot.: Monika Pańko