Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Pierwsze Podlaskie Forum Młodych

1 czerwca 2023

Spotkanie otworzył marszałek Artur Kosicki

Wykłady o nowoczesnych technologiach, rozmowy o działalności społecznej i koncert gwiazdy – Dawida Kwiatkowskiego. Na zaproszenie marszałka Artura Kosickiego odpowiedziały tłumy młodych ludzi, którzy w czwartek, 1 czerwca, zgromadzili się w Operze i Filharmonii Podlaskiej (OiFP)w Białymstoku na pierwszym Podlaskim Forum Młodych. W wydarzeniu, oprócz gospodarza spotkania, samorząd reprezentowali: wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz i członek zarządu Marek Malinowski.

– Bardzo się cieszę, że przyjęliście moje i całego zarządu zaproszenie na pierwsze Podlaskie Forum Młodych. Jestem szczęśliwy, kiedy widzę tylu młodych ludzi, uśmiechniętych i pełnych energii – przywitał uczestników forum marszałek. – Czekam na wasze uwagi i pomysły. Bo to właśnie wy jesteście przyszłością tego regionu. Z wami możemy zmieniać nasze województwo na lepsze – dodał i zapowiedział, że to na pewno nie ostatnie takie spotkanie.

Młodzi ludzie wypełnili salę niemal do ostatniego miejsca.

– Najbardziej interesuje mnie prelekcja o działalności społecznej, bo tym się interesuję. Często działam charytatywnie, a chciałbym usłyszeć od rówieśników, w jaki sposób wkroczyć w ten drugi obszar, w działalność dla dobra miasta i szkoły – powiedział Jakub Łukaszewicz z Liceum Ogólnokształcącego (LO) nr 2 w Bielsku Podlaskim.

Wiktoria Rogowska z LO nr 1 w Bielsku Podlaskim przyszła głównie dla Dawida Kwiatkowskiego:

– Sama śpiewam w zespole, więc muzyka mnie interesuje. A Dawid ma fajne utwory, takie z przekazem – przekonywała.

Ada z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie również jest fanką Dawida Kwiatkowskiego, ale działa też w samorządzie szkolnym. Tematyka forum bardzo przypadła jej do gustu.

A program spotkania był rzeczywiście atrakcyjny i różnorodny. Mateusz Feszler, przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego (współorganizatora forum) i Aleksandra Horoszko, przewodnicząca Rady Dzieci Młodzieży przy Ministrze Edukacji i Nauki mówili o blaskach i cieniach działalności społecznej osób młodych.

– Jest tu tak wielu młodych ludzi, zaangażowanych i chętnych do działania. Często potrzebują po prostu integracji, aby poczuć, że ich działanie ma sens. I forum jest właśnie takim potwierdzeniem, że ich działalność, często osamotniona, spotyka się z aprobatą i zrozumieniem – stwierdził Mateusz Feszler.

Natomiast Ambasador Podlaskiej Gospodarki i znany programista Petros Psyllos opowiadał o tym, jak nowoczesne technologie zmieniają świat, w którym żyjemy. Z kolei Maciej Szymkowski, wykładowca Politechniki Białostockiej, wprowadzał młodzież w tajniki haptyki i wyjaśniał, dlaczego dzięki niej możliwy jest transfer dotyku na odległość.

Na koniec odbył się koncert, na który wszyscy czekali. Na scenie OiFP wystąpiła gwiazda młodego pokolenia – Dawid Kwiatkowski.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Monika Pańko

1 czerwca 2023

Powrót na początek strony