Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podlaskie zabezpieczone energetycznie. PSG ukończyła budowę gazociągu w powiecie zambrowskim

20 marca 2023

Trzech mężczyzn na tle konstrukcji

Uroczyste zakończenie budowy gazociągu / Paweł Krukowski

To gazociąg wysokiego ciśnienia, przyłączenie do systemu przesyłowego łączącego Polskę i Litwę. Realizacja tej inwestycji zabezpieczyła energetycznie mieszkańców Podlaskiego po tym, jak Rosjanie przestali tłoczyć gaz przez Gazociąg Jamalski. Jej koszt to 21 mln zł. W uroczystym zakończeniu budowy w niedzielę, 19 marca, w miejscowości Ostrożne (pow. zambrowski) udział wzięli m.in.: Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, marszałek Artur Kosicki i Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG).

– Ta inwestycja zapewnia bezpieczeństwo energetyczne tej części Polski, zapewnia zaopatrzenie w paliwo. Pozwala spać spokojnie nam, decydentom, i przede wszystkim mieszkańcom tego regionu. Bez obaw, czy nie zabraknie paliwa – mówił wicepremier Jacek Sasin. – Chcę również, w imieniu rządu, zapewnić, że będziemy kontynuować inwestycje gazociągowe w tej części kraju, zapewniać możliwości podłączania kolejnych gmin i miejscowości do sieci gazowniczej. To jest również element naszej transformacji energetycznej.

Nie ma Polski A i B

Wicepremier przypomniał, że przez lata województwo było zasilane z dwóch stron – z kierunku warszawskiego i białoruskiego. Po odcięciu dostaw ze Wschodu, od blisko roku gaz płynął tutaj tylko od strony stolicy. Ukończona inwestycja to zabezpieczenie zasilania na sytuacje szczytowego poboru gazu, np. w razie wyjątkowych mrozów, spadków ciśnienia w gazociągu czy nagłego zahamowania dostawy.

– Realizacja tej inwestycji to realizacja programu zrównoważonego rozwoju, wielki impuls dla naszego regionu i poprawa jakości życia mieszkańców, a także możliwość przyciągania nowych inwestorów. Za to bardzo dziękuję. Nie ma już podziału na Polskę A i Polskę B. Jest jedna wspólna Polska, która prężnie się rozwija i staje się jednym z liderów w Europie. A rząd inwestuje nie tylko w nasze bezpieczeństwo militarne, ale i energetyczne – podsumował marszałek Artur Kosicki.

W ramach tego przedsięwzięcia wybudowano: stację redukcyjno-regulacyjną o wydajności 120 tys. Nm3/h, dwa gazociągi wysokiego ciśnienia o łącznej długości ok. 500 m i drogi dojazdowe z towarzyszącą infrastrukturą.

Sieć gazowa będzie rozwijana

Ukończona inwestycja jest pierwszym przyłączeniem sieci Polskiej Spółki Gazownictwa do systemu przesyłowego GIPL, który od początku maja 2022 r. połączył gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy. Tym samym w razie ewentualnych mrozów Białystok będzie zasilany gazem z pływającego terminalu LNG w litewskiej Kłajpedzie lub z rezerw gazowych Litwy, Estonii, Łotwy czy Finlandii.

– Przekonaliśmy się, jak ważna była decyzja wicepremiera Sasina sprzed niespełna roku o budowie tego gazociągu. Białemustokowi groziło odcięcie gazu ze strony białoruskiej, co też się stało. Dzięki tej inwestycji miasto jest bezpieczne – mówił Robert Więckowski, prezes PSG.

I dodał: – Posiadamy w zasobach ponad 200 km sieci, którą będzie rozwijać również w województwie podlaskim. Gaz ziemny to jedyne dostępne w Polsce paliwo niskoemisyjne.

W uroczystości wzięli udział również: Michał Wiśniewski, wiceminister obrony narodowej, Dariusz Pionkowski, wiceminister edukacji i nauki, senatorzy: Mariusz Gromko, Marek Komorowski i Jacek Bogucki, posłowie: Kazimierz Gwiazdowski i Jarosław Zieliński oraz podlascy samorządowcy.

Wcześniej uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II w Zambrowie.

Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Małgorzata Sawicka

20 marca 2023

Powrót na początek strony