Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ruszyły prace nad Zintegrowaną Siecią Kolejową

23 stycznia 2025

Wicemarszałek Marek Malinowski wziął udział w regionalnym panelu eksperckim dotyczącym Zintegrowanej Sieci Kolejowej / Kamil Timoszuk

Co łączy Białystok z Bydgoszczą? Z jakimi regionami i ośrodkami powinno być połączone Podlaskie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukiwali uczestnicy czwartkowego panelu (23.01) poświęconego tworzeniu Zintegrowanej Sieci Kolejowej. – Myślę, że w tym gronie, gdzie są samorządowcy i eksperci m.in. z branży kolejowej wypracujecie wnioski, które posłużą do opracowania założeń służących zarówno mieszkańcom, jak i przedsiębiorcom z naszego regionu – powiedział wicemarszałek Marek Malinowski.

Spotkania to inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury. Odbędą się we wszystkich 16 województwach, a Podlaskie rozpoczęło cykl regionalnych warsztatów. Wypracowane wnioski będą mieć wpływ na kształt Zintegrowanej Sieci Kolejowej.

– Bardzo dziękuję za państwa obecność na dzisiejszym panelu dotyczącym rozwoju sieci kolejowej w województwie podlaskim. Myślę, że to jest bardzo ważny temat ze względów społecznych, ale i gospodarczych. Społecznych, bo kolej powoduje to, że mieszkańcy mogą szybko, bezpiecznie i wygodnie dotrzeć do celu. Gospodarczych, bo kolej jest bardzo ważna dla naszych przedsiębiorców, którzy potrzebują dobrego, taniego transportu – podkreślił wicemarszałek Marek Malinowski, który w zarządzie województwa odpowiada za transport.

Projekt, jakim jest Zintegrowana Sieć Kolejowa, łączy wiele instytucji. To samorządy, instytucje naukowe, m.in. Instytut Rozwoju Miast i Regionów, i PKP Polskie Linie Kolejowe. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada spółka Centralny Port Komunikacyjny. Jego efektem ma być długoterminowy i stabilny plan rozwoju sieci kolejowej w Polsce. Jak podkreślił Piotr Rachwalski, wiceprezes spółki Centralny Port Komunikacyjny, takiego planu nigdy dotąd w kraju nie było.

– Realizowaliśmy różne inwestycje w wielu miejscach, według potrzeb, ale nigdy całościowo, według zatwierdzonego planu. W naszym projekcie opieramy się przede wszystkim na uspołecznieniu procesu decyzyjnego, stąd takie spotkanie jak dzisiaj – wyjaśniał Piotr Rachwalski. – Chcemy się też opierać na opiniach fachowców, stąd nasza współpraca z IRMiR, PKP PLK, ale przede wszystkim z Polską Akademią Nauk, gdy chodzi np. o analizę ruchu pasażerskiego czy demografii.

ZSK to koncepcja rozwoju kolei po 2035 roku. Wśród zakładanych celów jest, by z każdego powiatu był dostęp do kolei dalekobieżnej, a podróż koleją przez cały kraj trwała ok. 3 godzin. Wśród nich są także szybkie połączenia kolejowe między największymi aglomeracjami (nie więcej niż 100 minut). Realizacja Zintegrowanej Sieci Kolejowej jest na razie w fazie konsultacyjnej, której elementami są wspomniane regionalne panele eksperckie. Kolejny etap to prace planistyczno-analityczne. Ostatnim będzie zbiór ciągów kolejowych tworzących ZSK.

W panelu eksperckim wziął także udział przewodniczący sejmiku Cezary Cieślukowski i radny Mikołaj Janowski.

Julia Szypulska
red.: Monika Pańko
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Jerzy Górko

23 stycznia 2025

Powrót na początek strony