Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Silna Biało-Czerwona. Hołd bohaterom w Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia 2023

Wicemarszałek podziękował za poświęcenie żołnierzom

Były kwiaty, przemówienia, defilada i Apel Poległych. We wtorek (15.08) przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku obchodzono Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 r. Oddano hołd bohaterom walczącym wtedy w obronie niepodległości oraz żołnierzom strzegącym obecnie naszego bezpieczeństwa. W uroczystościach samorząd województwa reprezentowali: wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz oraz przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.

Główne obchody rozpoczęły się o godz. 12.30 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Płk Paweł Lachowski, dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, odczytał list Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej, napisany z okazji 15 sierpnia.

– Wyjątkowe znaczenie ma Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Tego dnia wszyscy Polacy dziękują obrońcom, którzy stali i stoją na straży bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Okazanie szacunku i wdzięczności ma szczególny wymiar zwłaszcza teraz, kiedy na Ukrainie toczy się wojna, a granica polsko-białoruska jest miejscem agresji hybrydowej – napisał minister.

Podkreślił w liście, że Polacy są wdzięczni żołnierzom za ich „odwagę, profesjonalizm i poświęcenie”. – Wszyscy murem stoimy za Wami i poprzez udział w Święcie Wojska Polskiego dziękujemy Wam – zaznaczył minister.

Dodał, że armia jest teraz gruntownie modernizowana, zwiększa się również jej liczebność – obecnie to ponad 175 tys. uzbrojonych żołnierzy.

– Wszystkie te działania mają jeden mianownik – silna Biało-Czerwona i nowoczesne Wojsko Polskie – podsumował Mariusz Błaszczak. Podziękował w liście wszystkim żołnierzom, którzy „strzegą Niepodległej” oraz uczestnikom uroczystości za to, że stoją „murem za polskimi żołnierzami”.

Obrona naszego wspólnego domu

Z kolei wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz przypomniał, że ostatnie dwa lata pokazały, że okupacja, inwazja czy wojna nie są pojęciami z podręczników historii, ale dzieją się tuż za naszą granicą. Podkreślił, że z tego powodu władze inwestują w wojsko i uzbrojenie, powstają też nowe jednostki m.in.: w Białymstoku, Kolnie, Grajewie, Augustowie, Czarnej Białostockiej oraz w wielu innych miejscach. Tworzy się silna dywizja „mająca odstraszyć agresora”.

– W tym miejscu szczególnie, po raz kolejny, chcę podziękować każdemu żołnierzowi Wojska Polskiego, a także funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji i innym służbom, które z poświęceniem zareagowały, aby bronić naszego wspólnego domu. Dziękuję setkom ochotników, którzy zgłaszają się do wojska, w tym wojsk obrony terytorialnej. To piękny i cenny przykład odpowiedzialności obywateli za państwo – zwrócił się do żołnierzy wicemarszałek.

Przytoczył też słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że „Polacy byli zawsze narodem rycerskim. Nie szukali wojny, ale umieli bohatersko walczyć w obronie zagrożonej wolności i niepodległości’. I nawiązując do tych słów Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do zebranych:

– I my dziś nie szukamy wojny, ale gdy będzie trzeba – obronimy nasze granice, ocalimy naszą Ojczyznę. Jeśli będzie trzeba, staniemy w tym samym szeregu, w którym stanęli nasi wielcy rodacy – bohaterowie Bitwy Warszawskiej, Bitwy Białostockiej, żołnierze września 1939 roku czy Armii Krajowej. Nie oddamy ani guzika, ani pięści ziemi, bo za tę ziemię nasi przodkowie przelewali krew na całym świecie – dodał.

Defilada i Apel Poległych

Po przemówieniach wręczono żołnierzom awanse, po czym zebrani wysłuchali Apelu Poległych. Następnie mundurowi oddali salwę honorową, a przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty oraz wieńce.

W obchodach udział wzięli m.in.: parlamentarzyści, wojewoda Bohdan Paszkowski, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, kombatantów i licznie zgromadzeni mieszkańcy. Zakończyła je defilada żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Szwadronu Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich. Uroczystości uświetniła także muzyka w wykonaniu orkiestry wojskowej.

Tegorocznym obchodom towarzyszyły nabożeństwa odprawione w intencji Ojczyzny w białostockich świątyniach wielu wyznań. We wtorek wierni uczestniczyli w liturgii prawosławnej w Katedrze pw. św. Mikołaja Cudotwórcy oraz we mszy w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W piątek (11.08) w tej intencji modlili się również w Domu Kultury Muzułmańskiej, a w niedzielę (13.08) w Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej.

***

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w 1923 r., w rocznicę zwycięstwa polskich żołnierzy w Bitwie Warszawskiej w 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą. Wtedy to wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Historycy uważają tę bitwę za jedno z osiemnastu najważniejszych starć w dziejach świata.

Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Barbara Likowska-Matys

15 sierpnia 2023

Powrót na początek strony