Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Spotkanie miłośników designu w północno-wschodniej Polsce, czyli East Design Days 2022

17 listopada 2022

Siedem osób pozuje do zdjęcia.

„Architektura nowych czasów” – pod takim hasłem odbywa się wydarzenie skupiające architektów, urbanistów, designerów, producentów, wykładowców oraz studentów. W czwartek, 16 października na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej rozpoczęła się kolejna edycja East Design Days 2022 (EDD). W oficjalnym otwarciu uczestniczył Wojciech Tołkin-Żmijewski, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka. Województwo Podlaskie po raz kolejny jest partnerem strategicznym wydarzenia.

East Design Days jest katalizatorem nowych idei. To wydarzenie, gdzie inspiracja, potrzeba, marzenie znajdują drogę do realizacji i kreują nową rzeczywistość. East Design Days przyciąga wszystkich chętnych, dla których ważna jest przyszłość – lepsza i ładniejsza. Wydarzenie jest ukierunkowane na nowoczesną architekturę zorientowaną wokół trendów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI).

Znani architekci i projektanci wezmą udział w różnego rodzaju debatach i spotkaniach. Wśród nich będą Przemo Łukasik (Medusa Group), Marta Sękulska-Wrońska i Michał Czerwiński, czyli WXCA - twórcy obsypanego międzynarodowymi nagrodami pawilonu polskiego w Dubaju na Expo 2020.

Województwo Podlaskie niezmiennie wspiera nie tylko rozwój designu: – Wspieramy także młodych, przedsiębiorczych i ambitnych ludzi z naszego województwa. Chcemy, aby te inicjatywy, które wywodzą się z naszego regionu były nie tylko pokazywane w województwie podlaskim, ale też w całej Polsce i na świecie – powiedział Wojciech Tołkin-Żmijewski.

East Design Days 4 i pół

Współorganizatorka pokazów oraz znana projektantka mody Elwira Horosz, podkreślała, że organizatorzy chcą pokazać architekturę nowych czasów z różnych punktów widzenia: jak było, jak jest i jak ma być.
 – East Design Days jest płaszczyzną, która łączy wszystkich tych, którzy chcą porozmawiać o designie. Nasze hasło przewodnie brzmi „spotkajmy się przy stole”, wszystkich chętnych zapraszamy do wspólnego spotkania, gdyż uważamy, że pojedyncza osoba nie jest w stanie zrobić za dużo, ponieważ to w grupie jest największa siła – mówiła. - Dla mnie design to przede wszystkim ludzie i emocje. Design odpowiada na to, czego potrzebują ludzie – dodała.

Elwira Horosz zapowiedziała kolejną część wielkiego święta designu - jubileuszowa, piąta edycja EDD ma odbyć się 5 maja przyszłego roku.

Architektura AI

W czwartek otwarto także wystawę, która jest wynikiem warsztatów, w których uczestniczyli studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Podczas twórczych sesji uczestnicy dokonywali eksploracji sztucznej inteligencji w obrazowaniu koncepcji architektonicznych. Prowadzący powstanie wystawy: mgr inż. Maciej Popławski – Laboratorium Naukowe AuReLa, Wydział Architektury Politechniki Białostockiej (WAPB) oraz arch. Bartosz Śliwecki z WAPB próbowali znaleźć odpowiedź na pytania krążące wokół AI: Czy sztuczna wyobraźnia jest w stanie tworzyć? W jakim stopniu jest zależna od nas? Czy wspomaga nas w tworzeniu, czy też narzuca ograniczenia? Organizatorzy zapraszają do obejrzenia efektów tej pracy.

– Wystawa jest wynikiem naszych prób rozmawiania z komputerem. Polega to na tym, że piszemy tekst w języku angielskim, co chcemy zobaczyć, a komputer nam odpowiada, tym co możemy zobaczyć na tej wystawie. Jesteśmy w tym momencie historii, kiedy komputer jest narzędziem kreującym sztukę. Niektórzy twierdzą, że tej sztuce brakuje duszy, ja uważam, że jest zupełnie inaczej. Wydaje mi się, że możemy stworzyć niesamowite rzeczy, a komputer pozwala nam na nieskrępowany i piękny proces twórczy – mówił Maciej Popławski, którego prace także można oglądać na nowo otwartej wystawie Architektura AI w dużym formacie.

Studenci kierunku grafika WAPB pod koordynacją dr Rafała Roskowińskiego stworzyli także mural o tematyce architektonicznej.

Architektura Nowych Czasów

Na miłośników designu czeka jeszcze szereg ciekawych i twórczych spotkań, debaty o pięknie, przestrzeni, kontekstach i technologiach projektowania.

Jeszcze dzisiaj (17.11) o godz. 12 odbędzie się spotkanie z dr. arch. Czesławem Bieleckim „Jak sprostać własnemu myśleniu o architekturze”. W godzinach 13:15 – 13.45 zaplanowano prezentację Horyzontalnego Punktu Kontaktowego. W godz. 14 – 17.30 odbędzie się sympozjum pn. „Architektura Nowych Czasów”. Wieczorem, w godz. 19 – 21 na hali WAPB organizatorzy zapraszają na performance muzyczno – wizualny „Rytmy Przestrzeni” z udziałem muzyków tworzących muzykę elektroniczną oraz tancerzy, eksperymentujących z dźwiękiem, ruchem i światłem, tworząc unikatowe doświadczenie przestrzeni. 

Drugi dzień East Design Days (18.11) poświęcony będzie sesjom oraz debatom w tematyce projektowania w trudnych czasach. Konferencja współorganizowana jest z Podlaską Okręgową Izbą Architektów. Poniżej znajduje się plan konferencji:

→ sesja I. godz. 09:00 – 10:30 – „Projektowanie BIM, skanowanie laserowe i fotogrametria – podstawowe technologie nowoczesnego biura projektowego”

→ sesja II. godz. 11:00 – 12:30 – „Plany miejscowe a rozwój miast”

→ sesja III. godz. 13:00 – 14:30 – „Jak konkurować na rynku architektonicznym?”

Wydział Architektury PB został wyróżniony I. nagrodą w konkursie Genius Universitatis Fundacji Perspektywy w kategorii 'event' na kreatywną kampanię szkoły wyższej. East Design Days jest wydarzeniem zainicjowanym przez Wydział Architektury PB i współorganizowanym z fundacją Resursa Podlaska, firmą Infinity Group, fundacją Unitalent oraz firmą Elwira Horosz.

Całe wydarzenie odbywa się na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej ul. O. Sosnowskiego 11. Wstęp wolny.

Paulina Dulewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Anna Augustynowicz

17 listopada 2022

Powrót na początek strony