Stypendia dla łomżyńskich sportowców
Stypendia dla łomżyńskich sportowców / Maciej Gryguc
- Myślę, że takie inicjatywy są istotne z punktu widzenia sportu, ale i miasta. Samorząd powinien być partnerem dla młodych ludzi, którzy chcą osiągać wyżyny sportowe, ale także artystyczne, naukowe czy w działalności społecznej. Żeby motywować młodych ludzi trzeba ich wspomagać - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Jak przyznał, jego główną miłością jest piłka nożna, od czasów juniorskiego grania w ŁKS Łomża, ale ogromnie ceni też lekkoatletykę, pływanie czy gry zespołowe uczące współpracy, polegania na innych. Trzecioligowy obecnie ŁKS już jest jednym z beneficjentów pomocy Województwa Podlaskiego, ale - jak zapowiedział wicemarszałek Marek Olbryś - dotacje będą wzrastały, gdy powiedzie się walka o kolejne awanse. Klub noszący w nazwie datę założenia "1926" chciałby na stulecie powtórzyć swój największy sukces, czyli udział w rozgrywkach zaplecza ekstraklasy.
Sportowe stypendia prezydent Mariusz Chrzanowski ustanowił po pierwszych wygranych przez siebie wyborach, czyli za rok 2014.
- Podtrzymujemy dobrą tradycję doceniania uzdolnionych sportowców, ich trudu, zaangażowanie, osiągnięcia. Jesteśmy też dumni z ich roli dla promowania miasta i stypendia są wyrazem naszej wdzięczności - mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.
Przyznawanie stypendiów regulują pewne zasady dotyczące m. in. rangi osiągnięć, a wnioski przedstawia prezydentowi Łomżyńska Rada Sportu.
Wśród 20 uhonorowanych tym razem znaleźli się przedstawiciele lekkoatletyki, sportów walki, trójboju siłowego, tenisa stołowego, brydża sportowego i piłki nożnej. Przez najbliższy rok otrzymywać będą od 300 do 1000 złotych miesięcznie.
- Wróciłam do sportu rok temu po urodzeniu drugiego dziecka, wyniki się poprawiają, z roku na rok jest lepiej. Ubiegły rok to dla mnie m. in. 3 medale mistrzostw Polski, więc się trenuję dalej, chociaż musze łączyć obowiązki rodzinne i sport, a jeszcze zaczęłam studia na fizjoterapii. Wszystko jest jeszcze możliwe - mówiła Justyna Korytkowska, która już od kilkunastu lat jest jedną z najlepszych w kraju biegaczek na dłuższych dystansach.
Podobne specjalności lekkoatletyczne to domena Martyny Krawczyńskiej, która w 2023 roku "z przytupem" wdarła się do polskiej czołówki: m. in. trzy rekordy Polski na różnych dystansach, cztery medale mistrzostw kraju, występ w reprezentacji na mistrzostwach Europy
- Polubiłam się z długimi dystansami. Może Paryż w tym roku jeszcze nie, ale może Los Angeles za cztery lata - marzeń nie ukrywała młoda biegaczka.
Wśród stypendystów za rok 2023 znaleźli się:
lekkoatletyka - Martyna Krawczyńska, Justyna Korytkowska, Wiktoria Grabowska, Piotr Dąbrowski, Bartosz Jurak;
sporty walki - Dominika Steczkowska i Damian Zorczykowski;
trójbój siłowy - Maciej Trzonkowski;
tenis stołowy - Anna Żerańska, Weronika Łuba-Arnista;
brydż sportowy - Bartosz Bejenka, Michał Korwek, Adam Rogowski, Natalia Domalewska, Jakub Wierzbowski, Fabian Loyzance;
piłka nożna - Wiktor Walczak, Luis Felipe Silva da Silva, Rafał Maćkowski, Przemysław Żebrowski.
tekst i fot.: Maciej Gryguc