Supraski klasztor na prezydenckiej liście Pomników Historii
Budynek Monasteru Zwiastowania NMP w Supraślu
Uznanie za Pomnik Historii oznacza nadanie danemu zabytkowi lub parkowi kulturowemu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej.
– W mojej służbie prezydenckiej pamięć historyczna, jej związek z naszą teraźniejszością, nasze korzenie mają niezwykle istotne znaczenie. Mają znaczenie dla budowania postaw obywatelskich i patriotycznych, rozwoju następnych pokoleń, przyszłości naszego kraju – zaznaczył Andrzej Duda.
Prezydent podziękował gospodarzom wyróżnionych miejsc za to, że dbają o dziedzictwo i tożsamość Polski. Docenił rolę obecnego podczas spotkania wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego i jego współpracowników w tym zakresie. Odniósł się także do nowo wpisanych na listę zabytków.
– Mnie osobiście Supraśl zachwycił. Gdy po raz pierwszy zobaczyłem zespół klasztorny, to dech mi zaparło, zwłaszcza jeśli chodzi o cerkiew – taką jakby wyjętą wprost z Konstantynopola. To jest rzeczywiście miejsce zupełnie niezwykłe – podkreślił.
Świadectwo współistnienia Wschodu i Zachodu
Zespół klasztorny Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu jest jednym z kilku klasztorów męskich w Polsce. Pochodzące z różnych okresów historycznych budynki obrazują wielowiekowe trwanie Kościoła prawosławnego oraz greckokatolickiego w historii pogranicza Korony i Litwy.
– Zarząd Województwa Podlaskiego przykłada ogromną wagę do dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego regionu. Dlatego cieszę się, że supraski monaster otrzymał od Pana Prezydenta to szczególne wyróżnienie – powiedział marszałek Artur Kosicki, który był gościem piątkowej uroczystości.
Klasztor w Supraślu jest piątym Pomnikiem Historii w województwie podlaskim. Wcześniej ten prestiżowy tytuł otrzymały: zespół kościoła pw. Chrystusa Króla i św. Rocha w Białymstoku, meczety i mizary z Kruszynian i Bohonik, Kanał Augustowski oraz historyczny zespół miasta Tykocin.
W piątkowej uroczystości wzięli udział ministrowie, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i kościelnych oraz liczne grono osób, działających na rzecz ochrony zabytków.
***
Monaster Zwiastowania w Supraślu jest jednym z najcenniejszych i najpiękniejszych obiektów w Podlaskiem. Ten prawosławny, męski klasztor początkami sięga przełomu XV i XVI wieku. W jego skład wchodzą: Pałac Archimandrytów, postawiony w latach 1635-55, wymieniona cerkiew Jana Teologa z 1888 r., brama-dzwonnica zbudowana w 1752 r. i barokowe zabudowania klasztorne z XVII i XVIII wieku.
Warto zaznaczyć, że w murach klasztoru działa Muzeum Ikon – największa tego typu placówka w kraju podlegająca samorządowi województwa. Ten oddział Muzeum Podlaskiego w swoich zbiorach posiada kolekcję ponad tysiąca ikon, krzyży prawosławnych i tzw. ikon podróżnych.
Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: prezydent.pl/UMWP