Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Światło Pokoju dotarło do powiatu sokólskiego

19 grudnia 2024

Ogień, zapalony w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem dotarł w środowy (18.12) poranek do Urzędu Miejskiego w Sokółce oraz pozostałych samorządów w powiecie sokólskim. W przedświątecznej atmosferze przekazała go wicemarszałek Wiesława Burnos. To już 34 .wspólna edycja akcji harcerzy z samorządem województwa, w tym roku pod hasłem „Kochaj czynem”.

Wicemarszałek podkreśliła, że to szczególny znak, który w trudnych czasach przypomina o potrzebie wspólnoty i solidarności.

– Niech ten symbol pokoju i nadziei rozświetli domy i serca mieszkańców naszego regionu. Niech przypomina o łączących więziach, tradycji i wartościach podczas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia – powiedziała Wiesława Burnos, życząc wszystkim zdrowia i pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło również do gmin: Szudziałowo, Kuźnica, Krynki, Sidra, Janów, Korycin, Suchowola, Dąbrowa Białostocka, Nowy Dwór. Przy okazji spotkań z samorządowcami i dzielenia się świąteczną radością, był też czas na chwilę rozmów i podziękowań za wspólną współpracę.

Od początku istnienia tradycji urząd w Krynkach bierze udział w akcji przekazywania światełka.

– W tym roku 23 grudnia na naszym słynnym rondzie, harcerze ze Strażą Graniczną, będą przekazywać światełko mieszkańcom. To piękny zwyczaj, który trzeba pielęgnować – mówiła burmistrz Jolanta Gudalewska.

Wójt gminy Szudziałowo Renata Czaban-Tarasewicz, również przyznała, że jest to tradycja, którą należy podtrzymywać, a otrzymane światełko będą przekazywać dalej mieszkańcom gminy.

Tegoroczne Światło Pokoju przybyło do Białegostoku ze Słowacji. Przedsięwzięcie ma wieloletnią tradycję. Dzięki wsparciu samorządu 300 harcerzy mogło pojechać na Słowację, by tradycyjnie przekazać/odebrać światełko (o czym pisaliśmy tutaj). Ten symboliczny ogień będzie można znaleźć w komendach hufca, kościołach i urzędach, aż do świąt.

***

Przypomnijmy, że tradycję przekazywania światełka rozpoczęto w 1986 roku, kiedy to w Linz, w Austrii zorganizowano to pierwszy raz.  W Polsce przyjmowane jest od słowackich skautów od 1991 roku. Harcerze podają je dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

 

Monika Pańko
red.: Anna Tyszkiewicz
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Monika Pańko

19 grudnia 2024

Powrót na początek strony