Upamiętniono 38. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Upamiętniono 38. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów na grobie śp. Marianny i Władysława Popiełuszków, następnie uczestnicy wydarzenia oddali hołd pod pomnikiem bł. ks. Jerzego.
– Ksiądz Jerzy Popiełuszko reprezentował wartości, które głosi chrześcijaństwo – mówił o tym, by „zło dobrem zwyciężać”, a jego postawa trafnie to odzwierciedlała. Walczył o prawa człowieka i robił to otwarcie – mówiła Wiesława Burnos.
Odprawiona została także msza święta w suchowolskim kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w intencji kapelana „Solidarności”.
W uroczystościach wzięli udział także: Dariusz Piontkowski – wiceminister edukacji i nauki, Bohdan Paszkowski - wojewoda podlaski, europoseł Krzysztof Jurgiel, poseł Mieczysław Baszko, Michał Matyskiel – burmistrz Suchowoli.
Ks. Jerzy urodził się w Okopach, koło Suchowoli, 14 września 1947 r. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego – 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 r. W 2010. r. został beatyfikowany.
W Okopach, rodzinnej miejscowości kapelana, ma powstać Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Będzie ono oddziałem Muzeum Podlaskiego, które jest jednostką kultury samorządu województwa.
Paulina Tołcz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Krzysztof Bochenko