W gminie Mielnik otwarto pierwszy Dzienny Dom Pomocy Senior +
Dzienny Dom Pomocy w Mielniku został utworzony dzięki pieniądzom przekazanym przez województwo, ale przedsięwzięcie zyskało też dofinansowanie z rządowego Programu Senior Plus.
– Nie byłoby możliwe powstanie tego obiektu, gdyby nie dobra współpraca lokalnego samorządu, samorządu województwa i rządu, dzięki czemu powstał montaż finansowy, który pozwolił przeprowadzić ten projekt – mówił wicemarszałek Łukaszewicz.
Zwrócił też uwagę, że Senior Plus to autorski projekt obecnego rządu. Wcześniej tego typu działań skierowanych do osób starszych nie było.
– Wiemy, jak ważne jest, abyście aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym, abyście czuli zainteresowanie waszym losem i jakością waszego życia – dodał, zwracając się do podopiecznych domu pomocy.
Mielnik
Dzienny Dom Pomocy w Mielniku powstał w budynku po placówce straży granicznej. Dzięki przekazanym przez samorząd województwa pieniądzom został przeprowadzony gruntowny remont. Placówka działa w strukturach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielniku, jako ośrodek wsparcia. Jest czynna od poniedziałku do piątku, przez osiem godzin dziennie. Dysponuje dziesięcioma miejscami. Zaplanowane są w niej zajęcia muzyczne, plastyczne, warsztaty ogrodnicze, rękodzielnicze, szachy, trening pamięci, a także rehabilitacja. Dodatkowo seniorzy mają zapewniony dojazd do ośrodka, powrót do domu oraz posiłek.
Wójt gminy Mielnik Marcin Urbański podkreślał, że według relacji podopiecznych, którzy już od maja br. korzystają z placówki, jest to miejsce przyjazne, w którym bardzo dobrze się czują i miło spędzają czas.
– O to właśnie nam chodziło, aby każdy z was, seniorów naszej gminy, czuł się dowartościowany, akceptowany i żeby aktywnie mógł przeżywać tę jesień swojego życia – mówił.
O tym, że jest to miejsce potrzebne, przekonywała również w imieniu pensjonariuszy, Wiesława Bloch-Brick – podopieczna ośrodka.
– W naszym wieku wzrasta zależność od naszych bliskich, którzy nie zawsze mogą mieć na to czas. Dlatego tym bardziej serdecznie dziękujemy za troskę. To miejsce jest dowodem na zainteresowanie naszym losem – podkreślała.
Z oferowanej w placówce pomocy korzystają potrzebujące rodziny, osoby z niepełnosprawnościami oraz starsze, które stanowią ponad 60 proc. mieszkańców gminy.
W Mielniku uruchomiono też tzw. pomoc sąsiedzką w prostych codziennych czynnościach dla potrzebujących, a kilka osób z niepełnosprawnościami zyskało pomoc asystenta.
Wilanowo (gm. Mielnik)
Piątkowe uroczystości w Mielniku to nie jedyne tego dnia oficjalne otwarcie miejsca przyjaznego starszym mieszkańcom gminy. Wcześniej otwarto Klub Seniora w Wilanowie.
– Cieszę się, że dzięki środkom z Programu Senior Plus udało się wyremontować pomieszczenie na potrzeby klubu i zakupić wyposażenie. Teraz w pięknym otoczeniu możecie państwo spotykać się, uczestniczyć w równego rodzaju warsztatach i zajęciach – mówił wójt Urbański.
Klub, podobnie jak Dzienny Dom Pomocy w Mielniku, prowadzi Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Miejsce jest czynne od poniedziałku do piątku, przez cztery godziny dziennie. Odbywają się tutaj m.in. zajęcia muzyczne, kulinarne, sportowe.
List z okazji otwarcia Klubu Seniora do gości i organizatorów skierowała posłanka Aleksandra Szczudło.
„Człowiek ma permanentną potrzebę, relacji, obecności i aktywności niezależnie od wieku. Dzisiejsza uroczystość jest doskonałym tego przykładem, gdyż nowopowstały dom w Wilanowie jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom seniorów. Jestem przekonana, że to miejsce będzie tętniło życiem, a doświadczenie, które każdy ze sobą tu przyniesie ubogaci tę przestrzeń” – przekazała m.in. poseł Szczudło
To drugi w gminie Mielnik Klub Seniora. Pierwszy działa w Niemirowie.
Wsparcie dla lokalnych społeczności
W Wilanowie Marcin Urbański przypomniał, że dzięki m.in. funduszom przekazanym przez samorząd województwa gmina Mielnik od trzech lat uczestniczy w projekcie dotyczącym pomocy społecznej. Są to m.in. wyjazdy na koncerty, spektakle teatralne, spotkania i wiele innych aktywności.
– Jako samorząd województwa staramy się dbać o zrównoważony rozwój naszego regionu. Dbamy nie tylko o duże ośrodki jak Suwałki Łomża Bielsk czy Siemiatycze, staramy się pobudzać do życia lokalne społeczności przez chociażby – tak jak tutaj, w Wilanowie – programy społeczne – zaznaczył wicemarszałek Łukaszewicz, który w ramach podziękowania za wsparcie samorządu województwa dla gminy Mielnik otrzymał rycinę tej miejscowości.
W obu uroczystościach wzięli też udział wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, lokalni samorządowcy, podopieczni placówek i ich rodziny oraz mieszkańcy gminy.
Aneta Kursa/ Paulina Tołcz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk