Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

W Jedwabnem o samorządowych dokonaniach

30 marca 2023

Grupa osób stoi podczas spotkania

Wicemarszałek Marek Olbryś podsumowuje ostatnie zrealizowane inwestycje w subregionie łomżyńskim/ fot.: M. Gryguc/UMWP

Drogi, wodociągi, ale też projekty odwołujące się do kultury i tradycji. Wiele się działo w Jedwabnem i innych samorządach subregionu łomżyńskiego. Z udziałem m.in. wicemarszałka Marka Olbrysia w Jedwabnem odbyło się w środę, 29 marca spotkanie poświęcone podsumowaniu dokonań dobiegającej końca kadencji samorządów.

- Moim zdaniem był to i jeszcze jest bardzo dobry i bogaty czas dla samorządów wszystkich szczebli, od województw po gminy. Fundusze rządowe, ale też unijne czy z budżetu, którym dysponował zarząd województwa i sejmik, pozwalały na realizację długo oczekiwanych, czasami wręcz wymarzonych, zadań - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Jak podkreślał, „Kluczowe były tu umiejętności i sprawność gmin w tworzeniu odpowiednich projektów. Powiat łomżyński, a w nim miasto i gmina Jedwabne stanowi jeden z najlepszych przykładów przygotowywania aplikacji i wykorzystywania szans".

Wicemarszałek przypomniał również o autorskim programie wspierania powiatów i gmin realizowanym przez Województwo Podlaskie. Wskazywał też, że w Jedwabnem były to nie tylko zadania infrastrukturalne (przede wszystkim drogi i wodociągi), ale także wiele przedsięwzięć ważnych dla lokalnej tradycji i tożsamości.

- Takim przykładem skutecznego współdziałania była modernizacja straszliwie zdegradowanej, a bardzo ważnej drogi Wizna - Jedwabne. W tym projekcie siły połączyły samorządy województwa, powiatu łomżyńskiego i obu gmin - dodał wicemarszałek. 

Jednym z organizatorów spotkania był poseł Kazimierz Gwiazdowski.

- Warto się tym chwalić, co się działo w tych minionych kilku latach. Sam powiat łomżyński to programy za ponad 300 milionów złotych. To realizacja polityki, zgodnie z którą do samorządów, nawet najmniejszych i najuboższych, zostało skierowane wsparcie, z którego mogły skorzystać - dofinansowanie niektórych projektów sięgało 95 czy nawet więcej procent. Niedawno mówiliśmy o tym w Stawiskach na przykładzie rozbudowy szkoły, a tu w Jedwabnem spotkaliśmy wśród obiektów stacji uzdatniania wody - mówił poseł. Podkreślał przede wszystkim rolę trzech głównych programów rządowych we wspieraniu gmin: Funduszu Dróg Samorządowych, Funduszu Inwestycji Lokalnych i Polskiego Ładu.

Samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem w gminie Śniadowo i powiecie łomżyńskim, starosta Lech Marek Szabłowski, nie ukrywał, że w poprzednich latach o tak obfitych funduszach można było tylko marzyć.  

- Tylko w tej kadencji udało się nam wyremontować około 100 na 500 kilometrów wszystkich dróg zarządzanych przez powiat. Jeszcze dwie takie kadencje, a będziemy mieli zmodernizowane wszystkie - podkreślał starosta.

Satysfakcji z przebiegu tej kadencji nie krył burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski.

- Ostatnie cztery lata były bardzo optymistyczne. To przede wszystkim ważne inwestycje z zakresu infrastruktury - kilometry dróg i wodociągów. W 2017 roku mieliśmy połowę wsi zwodociągowanych, jeszcze przed końcem tej kadencji lub na początku kolejnej będziemy mieli 100 procent miejscowości z dostępem do bieżącej wody, a - jak widać - mamy już gotową stację uzdatniania wody. Ten rok jest rekordowy pod względem drogowym, a ogółem podsumowując mieliśmy przez tych kilka lat ponad 80 milionów złotych na inwestycje - mówił.

Jak dodał, to jeszcze nie koniec, bo trwają zadania drogowe, a rozpoczyna się np. budowa mini obwodnicy miasta, która wyprowadzi poza rogatki główną część ruchu od Łomży w kierunku Radziłowa.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

30 marca 2023

Powrót na początek strony