Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

W Suwałkach powstanie nowoczesna spalarnia odpadów

21 grudnia 2022

Kilka osób siedzi przy stole

Będzie w pełni bezpieczna dla ludzi i dla środowiska. Jej budowa będzie kosztować blisko 158 mln zł, a odzyskana energia z odpadów zostanie wykorzystana do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej dla mieszkańców Suwałk. Umowę na budowę obiektu podpisali w środę, 21 grudnia m.in. : prezydent Suwałk Czesław Rynkiewicz oraz Domnik Bąk, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Przy podpisaniu umowy obecny był również radny wojewódzki Paweł Wnukowski.

W imieniu marszałka Artura Kosickiego oraz całego zarządu województwa Paweł Wnukowski dziękował przedstawicielom funduszu za wsparcie, a władzom miasta za podjęcie się realizacji tak znaczącej dla tej części województwa inwestycji.

– Jest to niewątpliwie bardzo ważne zadanie. Zakrywające białą plamę na terenie województwa podlaskiego. Wielu samorządowców o tym mówiło, że był problem z przewozem śmieci i, że za bardzo nie było gdzie tych śmieci wozić. Teraz, gdy inwestycja powstanie, te problemy się rozwiążą. Cieszymy się z niej i życzymy powodzenia – podkreślał radny.

Pomysł na budowę spalarni narodził się trzy lata temu. Jak zaznaczył Czesław Rynkiewicz, inwestycja zyskała poparcie Zarządu Województwa Podlaskiego, jak i suwalskiej społeczności.

– To jest pierwszy krok, ale bardzo istotny. W 2026 roku chcemy państwa zaprosić na otwarcie tej instalacji, a w zasadzie to już dziś zapraszamy. A tzw. wbicie łopaty myślę, że nastąpi w pierwszym lub drugim kwartale 2024 roku. Wówczas, mam nadzieję, zacznie się już taka fizyczna budowa tej instalacji – podkreślał prezydent.

Jak informował, spalarnia powstanie przy ulicy Przemysłowej w sąsiedztwie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC). Będą w niej spalane odpady, których nie można ponownie wykorzystać i składować na wysypisku.

Odzyskana energia z odpadów zostanie wykorzystana do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej.

Jak mówił Dominik Bąk, wiceprezes NFOŚiGW, dzięki realizacji tego przedsięwzięcia mieszkańcy będą mniej płacić za odpady i za energię elektryczną, za to będą żyć w czystszym środowisku. Zaznaczył też, że na terenie Polski funkcjonuje teraz dziewięć takich instalacji, które służą mieszkańcom.

Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane dzięki dotacji udzielonej przez NFOŚiGW. Część wsparcia to niskooprocentowana pożyczka. Zaplanowano, że budowa spalarni zakończy się w połowie 2026 r.

W spotkaniu wzięli udział także m.in. poseł Jarosław Zieliński oraz Zbigniew Walendzewicz prezes Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Suwałkach.

 

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.:  Krzysztof Duszyński

 

 

 

Publikujący: Edyta Chodakowska-Kieżel

21 grudnia 2022

Powrót na początek strony