Wiwat maj, trzeci maj! – 232 lata temu uchwalono Konstytucję 3 Maja
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja / fot.: Kamil Timoszuk
Główne, wojewódzkie obchody święta odbyły się 3 maja (środa) na Rynku Kościuszki przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu z oficjalnymi przemówieniami wystąpili włodarze regionu i stolicy województwa.
Konstytucja 3 Maja - wzór dla reformatorów
Przypominając historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja przez Sejm Czteroletni, Artur Kosicki podkreślał, że to wydarzenie od zawsze w szczególny sposób łączy Polaków.
– Jest to wspaniały dowód na mądrość naszych przodków, którzy rozumiejąc potrzebę zmiany przestarzałego ustroju politycznego, stworzyli nowoczesną ustawę zasadniczą, stawiającą Polskę w gronie najbardziej światłych państw Europy i świata – mówił marszałek.
Zaznaczył również, że pomimo iż przez wiele lat naszej historii próbowano wymazać z pamięci narodu tę próbę naprawienia państwa, próbę jego ratowania, to ani zaborcom, ani okupantom, ani władzy komunistycznej w czasach Polski Ludowej nie udało się tego dokonać.
– Konstytucja 3 maja pozostaje wzorem do dziś dla reformatorów i wszystkich tych, którzy pragną państwa sprawiedliwego, silnego, niepodległego i dobrze funkcjonującego. Musimy o tym pamiętać i wyciągać wnioski z naszej historii – dodał Artur Kosicki.
Natomiast wojewoda Bohdan Paszkowski podkreślał, że 3 Maja jest dla Polaków przede wszystkim świętem symbolizującym niepodległość.
Główne uroczystości odbyły się z udziałem kombatantów, żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Podlaskiej Administracji Skarbowej, Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. Zakończył je Apel Pamięci i defilada wojskowa.
Wśród gości wojewódzkich obchodów byli również m.in.: metropolita białostocki abp Józef Guzdek, podlascy parlamentarzyści i samorządowcy. W uroczystości wzięły udział także setki białostoczan.
Świętowano od rana
Uroczystość na Rynku Kościuszki to tylko część obchodów święta. Rozpoczęły się one o 8.30 liturgią w intencji ojczyzny w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku – uczestniczyła w niej członek zarządu województwa Wiesława Burnos. Natomiast o 11.odprawiona została msza św. za ojczyznę w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP.
Nie zabrakło wydarzeń mniej oficjalnych. Około południa, tuż przed główną siedzibą Muzeum Podlaskiego marszałek Artur Kosicki rozdawał biało-czerwone chorągiewki. Zainteresowanie było spore, zarówno wśród dzieci, jak i starszych.
– To bardzo cieszy, bo świadczy o tym, że mieszkańcy znają wartość tych naszych narodowych symboli – mówił Artur Kosicki.
Z warsztatów rysunkowych mogli skorzystać wszyscy chętni – przygotowały je Muzeum Podlaskie i Podlaski Instytut Kultury. Malowanki nawiązywały oczywiście do polskich symboli narodowych. Jak podkreślali mali twórcy, teraz na pewno zapamiętają, że flaga Polski jest biało-czerwona.
Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk