Wojewódzka Konferencja Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
Konferencja WRRD
Wicemarszałek podkreślał, że samorząd województwa podejmuje szereg działań poprawiających bezpieczeństwo na podlaskich drogach.
– To jest nasza odpowiedzialność, ale aby podejmować działania musimy określić: co chcemy osiągnąć, jak chcemy to osiągnąć i do kiedy te nasze cele powinny być zrealizowane. Taką podstawą jest właśnie Wojewódzki Program Bezpieczeństwa. To plan, który powstał w wyniku prac wielu zespołów m.in. samorządu czy policji – mówił Marek Olbryś.
Główne cele Wojewódzkiego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030 to: obniżenie do 2030 r. o połowę liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych (czyli nie więcej niż 38 osób) i o połowę liczby rannych (nie więcej niż 230 osób). Program zakłada, że przez cały okres jego realizacji powinien następować stopniowy spadek zagrożenia w ruchu drogowym. Wizją na 2050 rok jest zero ofiar śmiertelnych i zero rannych.
Praca nad poprawą bezpieczeństwa oparta jest na pięciu filarach. Są to: system zarządzania bezpieczeństwem w ruchu drogowym, bezpieczny człowiek, bezpieczne drogi, bezpieczny pojazd, ratownictwo i opieka powypadkowa.
Uczestnicy spotkania podkreślali, że trwała i ścisła współpraca pomiędzy wieloma instytucjami (publicznymi, organizacjami pozarządowymi, oraz podmiotami prywatnymi) są niezbędnym warunkiem do osiągnięcia poprawy w tym obszarze. Bezpieczny system to działanie wielopłaszczyznowe zarówno na poziomie różnych instytucji, partnerów, jak i realizacji zadań wszystkich pięciu filarów bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Sekretarz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i jednocześnie szef łomżyńskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Mirosław Oliferuk, zaznaczył, że poprawa bezpieczeństwa na podlaskich drogach to proces, który trwa.
– Spadek liczby zabitych to kolosalna różnica w porównaniu do lat 90. Wpływ na to mają niewątpliwie edukacja kierowców i pieszych, rozwój infrastruktury drogowej oraz pojazdy i ich bezpieczne systemy - podkreślił.
Od 2014 do 2020 roku na drogach krajowych miało miejsce 1107 wypadków. Zginęło 321 osób, 1328 zostało rannych. W ciągu tego okresu liczba wypadków zmniejszyła się o ok. 19 proc., ofiar śmiertelnych o 43 proc., a rannych o 19 proc.
W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Policji oraz pozostali dyrektorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego: z Białegostoku Przemysław Sarosiek i z Suwałk Grzegorz Wilczyński.
Tym razem spotkanie miało nieco szerszy zakres. Agenda została poszerzona o szkolenie dla egzaminatorów i pracowników ośrodków ruchu drogowego.
Monika Pańko, Paulina Dulewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Krzysztof Duszyński