Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wspaniały przykład patriotyzmu. Przysięga żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

29 października 2022

Mężczyzna czyta tekst. Przed nim tablica z Godłem Polski

Przysięga żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

Była to pierwsza w Białymstoku przysięga ochotników, kończących podstawowe szkolenie w ramach nowej, wprowadzonej w tym roku, dobrowolnej służby zasadniczej. W sobotę, 29 października, na placu 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 54 elewów wypowiedziało rotę przysięgi, w której zadeklarowali „służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej i bronić jej niepodległości i granic”. Towarzyszyły im rodziny, najbliżsi oraz zaproszeni goście. Marszałka Artura Kosickiego reprezentował Tomasz Szeweluk, sekretarz województwa.

Tomasz Szeweluk odczytał list, który Marszałek Województwa Podlaskiego skierował do zebranych z okazji tak ważnego wydarzenia.

– Przysięga wojskowa to bardzo podniosła chwila w życiu każdego żołnierza. Poprzez złożenie roty ślubowania każdy z Was przyjmuje na siebie ważne zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu. Nabierają one szczególnego znaczenia w obecnym czasie, gdy wciąż trwa rosyjska agresja na Ukrainie, a władze Białorusi nadal podsycają niepokój na naszej wschodniej granicy – napisał.

– Dlatego z ogromnym uznaniem przyjmuję życiowy wybór tych wszystkich młodych ludzi z naszego regionu, którzy podjęli decyzję o dobrowolnym wstąpieniu w szeregi Wojska Polskiego. To wspaniały przykład Waszego patriotyzmu. Gratuluję Wam tej postawy – dodał marszałek.

Marszałek złożył wyrazy uznania również rodzinom żołnierzy, a ochotnikom życzył bezpiecznej i spokojnej służby.

Symbol najwyższego oddania Ojczyźnie i Narodowi

– Nasi chłopcy są gotowi do boju. Jestem dla nich pełen uznania. Wiedzą już, że służba wojskowa nie jest lekką sprawą. Niektórzy się wykruszyli, ale zostali ci najtwardsi, którzy dzisiaj złożyli przysięgę wojskową – powiedział płk Paweł Lachowski, dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. – Mam nadzieję, że większość z was zasili szeregi naszego elitarnego 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

Dowódca przeczytał również list, jaki do żołnierzy wystosował wicepremier Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej. Przekazał w nim, że „w historii Państwa Polskiego służba wojskowa zawsze zajmowała szczególne miejsce, to bowiem symbol najwyższego oddania Ojczyźnie i Narodowi”. Żołnierzy pochwalił za głęboko patriotyczną postawę, która przejawia się w gotowości do obrony i wzmacniania bezpieczeństwa naszego państwa.

Jako przedstawiciel elewów, którzy właśnie złożyli przysięgę, wystąpił szeregowy Mateusz Kuczyński:

– W imieniu swoim i zgromadzonych kolegów pragnę złożyć serdeczne podziękowania naszym przełożonym za trud i poświęcenie, jakie złożyli w przygotowanie nas do służby – powiedział. – A dla nas największą motywacją podjęcia się tego wyzwania było i jest dobro naszej Ojczyzny.

W uroczystości udział wzięły licznie zgromadzone rodziny, a także zaproszeni goście, m.in. wojewoda Bohdan Paszkowski, przedstawiciele 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej, Wojskowego Centrum Rekrutacji, Kontrwywiadu Wojskowego, Państwowej Straży Pożarnej, Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz wojskowi kapelani.

15 tys. w całym kraju

28-dniowe szkolenie obejmowało m.in. musztrę, regulaminy wojskowe oraz szkolenie z bronią. Teraz ochotnicy mogą przejść do kolejnego etapu służby, czyli do szkolenia specjalistycznego, które będzie trwało 11 miesięcy i zostanie połączone z wykonywaniem obowiązków w jednostce wojskowej. Mogą również wstąpić do terytorialnej służby wojskowej albo przejść do rezerwy,

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła przyjęta w br. Ustawa o obronie Ojczyzny. Celem nowych przepisów jest zwiększenie liczebne Sił Zbrojnych RP do co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 250 tys. żołnierzy zawodowych oraz 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej. Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie chcą w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przeszkolić w tym roku 15 tys. ochotników.

Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Natalia Adamowicz

29 października 2022

Powrót na początek strony