Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zarząd województwa uczcił pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

7 kwietnia 2023

Mija 13 lat od tragicznego lotu do Smoleńska, w wyniku którego 96 osób – w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią – straciło życie. W piątek, 7 kwietnia, marszałek Artur Kosicki i członek zarządu Marek Malinowski oddali im hołd, składając kwiaty w miejscach pamięci i pochówku ofiar związanych z regionem: Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, wicemarszałka Senatu Krzysztofa Putry, abp. Mirona Chodakowskiego i stewardessy Justyny Moniuszko.

– Brakuje nam wszystkich osób, które zginęły w tej katastrofie. To była elita naszego narodu na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim. W sposób szczególny czujemy smutek po stracie mieszkańców województwa podlaskiego, bo każda strata dla naszego regionu, jest dużą stratą – mówił Artur Kosicki.

Ostatnia misja

Samolot specjalny Tu–154M, którym Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy lecieli na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się 10 kwietnia 2010 r., o godzinie 8:41 w pobliżu lotniska Smoleńsk Północny. Zginęły osoby, które tamtego dnia chciały oddać hołd Polakom zamordowanym przez Sowietów w 1940 r., w tym cztery pochodzące z województwa podlaskiego. To w miejscach ich pochówku i pamięci, a także przed białostockim pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy kościele św. Rocha, odbyły się piątkowe uroczystości.

– Była to wielka strata dla narodu polskiego. Takiej tragedii w historii Polski dotąd nie było. Dzisiaj jesteśmy tu po to, żeby uczcić pamięć zmarłych, którzy zginęli pod Smoleńskiem i oddać im hołd – podkreślił Marek Malinowski.

Ryszard Kaczorowski i Krzysztof Putra

Tablica pamiątkowa poświęcona urodzonemu w Białymstoku Ryszardowi Kaczorowskiemu, ostatniemu Prezydentowi RP na uchodźstwie, znajduje się przy ul. Mazowieckiej. Ten Sybirak, żołnierz II Korpusu Polskiego gen. Andersa i uczestnik zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino, emigracyjny działacz społeczny, został pochowany w podziemiach świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w Panteonie Wielkich Polaków.

Tragiczną śmierć pod Smoleńskiem poniósł także pochodzący z podlaskiego Józefowa Krzysztof Putra – polityk, senator i wicemarszałek Senatu VI kadencji w latach 2005–2007, poseł na Sejm X, I i VI kadencji, wicemarszałek Sejmu VI kadencji. Jego imię nosi sala obrad Sejmiku Województwa Podlaskiego w urzędzie marszałkowskim. Marszałek spoczął na cmentarzu św. Rocha w Białymstoku.

Abp Miron i Justyna Moniuszko

Podczas tragicznego lotu zginął także pochodzący z Białegostoku arcybiskup Miron Chodakowski – prawosławny duchowny, generał brygady, doktor teologii, wikariusz Diecezji Warszawsko-Bielskiej, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego. Spoczął na terenie monasteru w Supraślu w krypcie głównej cerkwi zgodnie z własnym, wyrażonym wcześniej, życzeniem.

Ofiarą tragicznego lotu była również Justyna Moniuszko, stewardessa na pokładzie rządowego samolotu 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Białostoczanka została pochowana na cmentarzu miejskim w stolicy regionu.

W piątkowych uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej udział wzięli także m.in.: wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, senator Mariusz Gromko, wojewoda Bohdan Paszkowski i jego zastępcy: Bogusława Szczerbińska i Tomasz Madras, starosta białostocki Jan Perkowski, radny wojewódzki Sławomir Nazaruk, Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub, Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego Jerzy oraz Biskup Supraski Andrzej.

Anna Augustynowicz, Cezary Rutkowski
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Anna Augustynowicz

7 kwietnia 2023

Powrót na początek strony