Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Żołnierze-ochotnicy z Ziemi Łomżyńskiej złożyli przysięgę wojskową

12 sierpnia 2023

Była ona połączona z obchodami święta 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, które zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej bitwy pod Ossowem oraz z obchodami tegorocznego Święta Wojska Polskiego. W apelu z ceremoniałem wojskowym na Placu Niepodległości w Łomży w sobotę, 12 sierpnia uczestniczył także radny wojewódzki Piotr Modzelewski, który w imieniu marszałka Artura Kosickiego odczytał przygotowany z tej okazji list.

Przysięgę złożyło ponad 80 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej (DZSW), którzy przez ostatnie cztery tygodnie przechodzili ogólnowojskowe szkolenie podstawowe. Poznawali podstawy żołnierskiego życia i rzemiosła. Dyscyplina wojskowa, regulaminy, musztra, obsługa broni, strzelanie oraz taktyka – to były najważniejsze zadania, które nabywali młodzi ochotnicy.

Silna i mocna armia

Do przyszłych żołnierzy ze specjalnym przekazem zwrócili się m.in. przedstawiciele władz samorządowych.

– O bezpieczeństwie każdego kraju stanowi silna, mocna armia, złożona z dobrze wyszkolonych żołnierzy. Doskonałą okazją do realizacji tego celu jest wprowadzenie formuły pełnienia dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej. Cieszę się, że na Ziemi Łomżyńskiej znalazła ona liczny odzew wśród młodych ludzi. Serdecznie gratuluję Wam tej patriotycznej postawy. Zasługuje to na szczególne podkreślenie w obecnej, napiętej sytuacji międzynarodowej, związanej ze wciąż trwającą rosyjską agresją na Ukrainę oraz eskalacją przez reżim Aleksandra Łukaszenki napięcia na granicy polsko-białoruskiej – pisał w liście marszałek Artur Kosicki.

Skierował też podziękowania do kadry dowódczej 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego za trud włożony w jak najlepsze przygotowanie zgłaszających się do tej jednostki ochotników, do pełnienia przez nich wojskowych obowiązków (pełna treść listu w załączeniu).

Kultywując tradycje bohaterów

Łomża to miasto o bogatych tradycjach wojskowych. 18. Łomżyński Pułk Logistyczny przejął spuściznę 33. Pułku Piechoty funkcjonującego w Łomży w latach 1919-1939. Jednostka kilkukrotnie stawał w obronie miasta i mieszkańców.

Dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, płk Paweł Gałązka nawiązał do jej historii.

– Obchody Święta Wojska Polskiego są szczególnie ważne dla żołnierzy oraz społeczności ziemi łomżyńskiej, stanowią integralną część tradycji i historii regionu. 18. Łomżyński Pułk Logistyczny przyjął i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji 33 pułku piechoty. Ustanowione dorocznie święto 18.Pułku logistycznego przypada na dzień 14 sierpnia, dokładnie tego samego dnia swoje święto obchodził 33 pułk piechoty. Jest to data pamiętna, gdyż w 1920 r. z 13 na 14 sierpnia odbyła się bitwa pod Ossowem. Przeszła do historii jako pierwsza bitwa, która przyniosła porażkę Armii Czerwonej – powiedział.

Jak podkreślał, połączenie tych ważnych wydarzeń z przysięgą wojskową, która jest najważniejszym aktem ślubowania w życiu każdego żołnierza, podnosi rangę tego święta.

Uroczystość była okazją do wręczenia żołnierzom specjalnych odznaczeń, awansów na wyższe stopnie wojskowe oraz nagród.

Tysiąc żołnierzy

Jednostka została powołana cztery lata temu, wchodzi w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. Broni Tadeusza Buka. Pułk realizuje zadania związane z zabezpieczeniem logistycznym jednostek dywizji w czasie pokoju, kryzysu i wojny.

Niemal tysiąc żołnierzy oraz pracowników wojska tworzących 18. Łomżyński Pułk Logistyczny zajmuje się na co dzień działaniami związanymi m.in. z naprawą sprzętu i uzbrojenia wojskowego, zapewnieniem transportu oraz żywienia.

W sobotniej uroczystości uczestniczyli m.in. senator Marek Komorowski, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz rodziny żołnierzy, samorządowcy i duchowni.

oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: 18. Łomżyński Pułk Logistyczny

 

 

Publikujący: Małgorzata Sawicka

12 sierpnia 2023

Powrót na początek strony