Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Bitwa Regionów w Skansenie Kurpiowskim

29 lipca 2024

Mężczyzna z kobietami z Koła Gospodyń Wiejskich

Bitwa Regionów w skansenie w Nowogrodzie / Muzeum - Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

Jak smakuje pasztet z sarniny, kozy albo zupa parzybroda? Wiedzą to już wszyscy, którzy w niedzielę, 28 lipca, odwiedzili Muzeum – Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Odbyła się tu jedna z odsłon (dla powiatów łomżyńskiego i zambrowskiego) Bitwy Regionów, czyli tradycyjnego konkursu, w którym rywalizują Koła Gospodyń Wiejskich. Laureatom konkursu gratulował i wręczał nagrody Jacek Piorunek z Zarządu Województwa Podlaskiego.

– Jedną z najważniejszych wizytówek naszego województwa jest regionalne bogactwo tradycji. W przypadku „Bitwy Regionów” jest to wykorzystanie tych smaków i zapachów, z których mistrzynie z Kół Gospodyń Wiejskich, potrafią skomponować potrawy, jakich nie znajdzie się nigdzie indziej. Trzeba przyznać, że te smaki i zapachy wyjątkowo dobrze sprawdzają się w takim otoczeniu jak Skansen Kurpiowski, czyli instytucja kultury Województwa Podlaskiego. Dziękuję uczestnikom, że zmobilizowali się w środku sezonu wakacyjnego i zaprezentowali swoje wspaniałe kulinarne dziedzictwo – powiedział Jacek Piorunek.

W wydarzeniu w Nowogrodzie wzięło udział jedenaście Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów łomżyńskiego i zambrowskiego z miejscowości: Kuzie, Szczepankowo, Dobry Las, Nowe Kupiski, Janczewo, Podłatki Duże, Zanie-Leśnica, Szczodruchy, Srebrna, Łady Polne, Srebrny Borek.   

– Bardzo się cieszę, że w konkursie doceniona została również kuchnia kurpiowska i na podium stanęły Kurpianki z KGW z Dobrego Lasu. Tak „pysznej bitwy” jeszcze u nas nie było – mówił z uśmiechem Juliusz Jakimowicz, dyrektor Skansenu Kurpiowskiego.       

Konkursowi „Bitwa Regionów” patronuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Mamy także tym razem dodatkowe zadanie: musimy odkłamywać pogłoski, że w województwie podlaskim jest niebezpiecznie. Otóż jest bezpiecznie, gościnnie, jak zwykle pięknie i bardzo, bardzo smacznie... Serdecznie zapraszamy turystów – podkreślał wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

– Chodzi o łączenie kreatywności i nowoczesności z tradycją – tłumaczyła ideę konkursu Agnieszka Zawistowska. dyrektor OT KOWR w Białymstoku.

Celem rywalizacji jest promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Ważnym aspektem jest także promowanie i wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich. To przede wszystkim konkurs kulinarny, w którym reprezentacje KGW przygotowują regionalne potrawy w oparciu o tradycyjne receptury i rodzime produkty.  

Konkurs przebiega w kilku etapach. Zwycięzcy eliminacji powiatowych wezmą udział w finale wojewódzkim, a mistrzowie zakwalifikują się do finału ogólnopolskiego.

W Nowogrodzie odbyła się ostatnia, szósta już z zaplanowanych w województwie podlaskim „Bitew”. Jak poinformowała dyrektor Agnieszka Zawistowska, finał wojewódzki planowany jest we wrześniu 2024 r. podczas uroczystości dożynkowych w Hajnówce.

Komisja oceniająca propozycje kół pracowała pod kierunkiem Pauliny Makarskiej – ekspertki kulinarnej, szefa kuchni, finalistki jednej z edycji popularnego programu telewizyjnego „Hell's Kitchen”.

Maciej Gryguc
red.: Anna Kopeć-Tyszkiewicz
fot.: Muzeum  –  Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

Publikujący: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

29 lipca 2024

Powrót na początek strony