Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Konkurs Dookoła Koła rozstrzygnięty

4 grudnia 2024

Rozstrzygnięcie drugiej edycji konkursu Dookoła Koła / Kamil Timoszuk

Wieści o tym, że na podlaskiej wsi nic się nie dzieje, były przesadzone. Są przecież one, członkinie kół gospodyń wiejskich – pracowite, pomysłowe i utalentowane w wielu dziedzinach. Między innymi pomysłowość brało pod uwagę jury, oceniając filmy nadesłane przez podlaskie KGW w konkursie Dookoła Koła. Nagrody zwyciężczyniom wręczył Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa.

Finał drugiej edycji konkursu Dookoła Koła odbył się w środę, 4.12. Konkurs skierowany był do kół gospodyń wiejskich z województwa podlaskiego. Zadaniem uczestników było przesłanie filmu prezentującego działalność koła – genezę, dorobek, cele.

Duże zainteresowanie konkursem

– Zainteresowanie konkursem – zgłosiły się do niego 34 koła – świadczy o tym, że to była cenna inicjatywa – powiedział Bogdan Dyjuk. – Wasze filmy pokazują, że podlaska wieś żyje i rozwija się. A twierdzenie, że wieś umiera, jest przesadzone. Jesteście dziewczyny i do tańca, i do różańca.

To powiedzenie pokazuje, jak szeroką działalność prowadzą KGW, i jak wieloma talentami mogą się poszczycić ich członkinie. KGW w Olmontach „Olmoncianki” nie chciało w filmie opowiadać o sobie. Panie uznały, że mocniej wybrzmi głos mieszkańców i to ich opinie usłyszymy. Czego się dowiadujemy o kole? Że panie świetnie gotują: „Nasze dziewczyny gotują pierwsza klasa, nawet chwali je Okrasa”. Że integrują wieś: „Organizują najlepsze imprezy”. Pomagają też potrzebującym, a dzięki nim na rondzie we wsi zamiast chwastów kwitną róże. A do tego są: „Rewelacyjne dziewczyny! Pracowite i najpiękniejsze w całym powiecie. I co na to powiecie?”. Komisja konkursowa powiedziała: tak i przyznała filmowi „Zaczarowany świat Olmoncianek” I miejsce. Choć, jak przyznali jej członkowie, decyzja nie była łatwa. Powodem tego był wysoki poziom prac.

– Prace komisji konkursowej przedłużyły się. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem waszej pomysłowości – przyznał Marcin Tomkiel, redaktor naczelny Polskiego Radia Białystok.

Pomysłowość dotyczyła zarówno formy (ujęcia z drona, rekwizyty np. traktor), jak też treści (np. piosenka napisana specjalnie na konkurs).

Po długich obradach komisja zdecydowała, że do finału przejdzie siedem kół.

– Udało się wynagrodzić co piąte koło. Jesteśmy z was dumni – powiedział Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP.

Atrakcyjne nagrody i wyróżnienia

Nagrody były atrakcyjne – ich łączna wartość wyniosła 5 500 zł. Drugie miejsce komisja przyznała KGW w Karakulach za film „KGW Karakule motywuje, inspiruje, kultywuje i promuje”. Koło przedstawiło swoją historię w piosence.

– Kilka nieprzespanych nocy, kilka dni i napisałam. W piosence najważniejsze są rymy – opowiadała Alina Ochrymiuk z Karakul. – Przesłałam słowa członkom zespołu, a po tygodniu odbyła się pierwsza próba. Nasz instruktor na to: „Wyszło”.

KGW z Karakul powstało sześć lat temu na bazie zespołu „Jarzębina”. W konkursowym filmie panie śpiewają o wydarzeniach, które organizują, pielęgnowaniu dawnych tradycji np. kiszenia kapusty, pomaganiu potrzebującym czy Teresce „co czyni rękodzieło”.

Trzecie miejsce zajął film „Nasza mała ojczyzna – tam my” prezentujący działalność KGW Czechowianki w Czechowiźnie. Komisja konkursowa przyznała też cztery wyróżnienia. Otrzymały je:

  • KGW Fajne Babki ze Starego Berezowa za film „Oto my, Fajne Babki”
  • KGW w Popławcach za film „Prezentacja KGW Popławce”
  • KGW w Grodzisku za film „Z życia KGW Grodzisk”
  • KGW w Dobrzyniówce za film „Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrzyniówce Barwianki”.

Nagrody laureatom oraz wyróżnionym wręczały m.in. Agnieszka Zawistowska, dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku i Agnieszka Artemiuk, z-ca dyrektora biura Podlaskiej Izby Rolniczej.

Podczas uroczystości wręczenia nagród wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Szepietowo na Ludowo. Spotkanie zakończyły natomiast warsztaty przygotowania marcinka, które poprowadziła Joanna Bińczycka z Pracowni Tortów Cukrowe Fantazje z Hajnówki.

Julia Szypulska
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Małgorzata Sawicka

4 grudnia 2024

Powrót na początek strony