Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Kulinarna podróż nad Biebrzę

9 sierpnia 2024

oładzie

Kulinarna podróż nad Biebrzę

Mnogość ptaków, spacery kładką nad rzeką, a może warsztat koszenia trzcin? A do tego mistrzowskie miody, wspaniałe sery i tańce na tataraku! To atrakcje, które czekają turystów i podróżników w najbliższym czasie – nad Biebrzą.

Wyruszając nad Biebrzę, warto udać się najpierw do Tykocina. Oprócz architektonicznych i historycznych uroków tego miasteczka „bajeczki”, jak pisała o nim poetka Agnieszka Osiecka, już w 17-18 sierpnia br. smakować będzie tu można najlepsze miody z regionu! Na lokalnym rynku odbędzie się bowiem jubileuszowa, bo XXV Tykocińska Biesiada Miodowa. To prawdziwie święto pszczelarzy i wielbicieli słodkiego produktu. Laureaci tykocińskiej biesiady z dumą prezentują zdobyte tu nagrody, bo w jury zasiadają prawdziwi znawcy pszczelarskiego fachu! Miody nagradzane podczas poprzednich edycji biesiad można znaleźć w bazie prowadzonej przez Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego – w zakładce poświęconej miodom i produktom pszczelim.

Z rakami i gęsiną

W samym Tykocinie, nie tylko w ten sierpniowy weekend, dobrych smaków nigdy nie brakuje. W centrum miasteczka tuż przy kościele,  Resturacja Alumnat kusi sezonowym menu. A w nim nawiązujące do rzecznych tradycji Tykocina pierogi z rakami, przypominający żydowską historię miasta – kreplach z kaczką, czy klasyczne, regionalne, podlaskie kartacze. Zabytkowy budynek z duszą zaprasza do sali restauracyjnej, na patio bądź do ogródka z widokiem na Narew.

Za rzeką, tuż za mostem pyszni się Zamek w Tykocinie – zbudowany od podstaw na fundamentach historycznej budowli. Zaprasza turystów nie tylko do zwiedzania przygotowanych ekspozycji, ale też do skosztowania dań opartych na różnorodności regionu i samego Tykocina. Sztandarową przekąską w zamkowej restauracji jest „Białys” – czyli pszenna bułka z cebulą i odrobiną maku – zarejestrowana na Liście Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2020 r.  W regionalnym menu są także rozmaite pierogi: od tradycyjnych przez tatarskie czebureki i kołduny litewskie aż po podlaskie zaguby. Zamek w Tykocinie propaguje wykorzystywanie gęsiny, stąd w ofercie restauracji także pierogi z tymże mięsem oraz narwiańskie gęsie pipki.

Z kolei tuż za miasteczkiem, we wsi Nowe Miasto, odnajdziemy prawdziwie serowarskie eldorado. Rodzinne Gospodarstwo Paszkowskich produkuje tu sery krowie i owcze, wykorzystując mleko od własnych zwierząt i dodatki z własnego ogrodu.  Są tu sery podpuszczkowe, twarogi, kuleczki serowe, serki na słodko, pleśniowe i dojrzewające. Ser twarogowy typu labneh – autorstwa właścicielki gospodarstwa pani Wiesławy Paszkowskiej – zdobył wyróżnienie na ogólnopolskim, choć Podlaskim Święcie Sera w czerwcu 2024 r. Znakomite jest też tradycyjne masło z odbitym na wierzchu napisem „Tykocin – Handmade by Wiesia”.

Oładzie na tataraku

To jednak początek atrakcji w tej wyprawie. Nad samą już Biebrzą w miejscowości Dolistowo Stare spróbujmy zatrzymać się w kolejnym eldorado, tym razem „Biebrzańskim Eldorado”. W tej agroturystyce, prowadzonej przez Marylę i Wiesława Rogało, turyści odnajdują nie tylko spokój, ale i smaki dzieciństwa. Pani Maryla sama gotuje i serwuje gościom swoje wybitne i wielokrotnie nagradzane wyroby m.in.: konfitury śliwkowe i chleb na 100-letnim zakwasie – wyróżnione finałową „Perłą” w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo -Smaki Regionów”. Oprócz tego na stole często goszczą „Oładzie drożdżowe” – słodkie, puszyste placki, które w 2024 r. pani Maryla wpisała na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. Wielbicieli drożdżowych oładzi jest sporo, a ci najwybitniejsi mogą spróbować swoich sił już 10 sierpnia br. podczas lokalnej „Zabawy Odpustowej na Tataraku”. Organizatorzy, czyli koło Gospodyń Wiejskich w Dolistowie przygotowało bowiem konkurs pn.: „Pogromca oładzi”.  A oprócz tego  gry i zabawy dla dzieci a dla dorosłych – tańce „na dechach” przykrytych świeżo skoszonym tatarakiem.

Z kosą na trzciny

A skoro jesteśmy już na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, to warto w swój kalendarz wpisać poranne (10 sierpnia 2024 r. o godz. 10.00) warsztaty i wykłady o tradycyjnym koszeniu. Zaprasza na nie Biebrzański Park Narodowy, a odbędą się w siedzibie parku w Osowcu-Twierdza. Chętni poznają historię kosy, jak przygotować ją do pracy, a w końcu – jak się nią posługiwać. To będzie dobre przygotowanie do wrześniowych „Biebrzańskich sianokosów”, które zaplanowano na 14 września 2024 r. Sianokosy nad Biebrzą, to inaczej: XIX Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody – wydarzenie o dużej skali i z wieloletnią tradycją. Zgłoszenia chętnych do udziału w mistrzostwach do dnia 31 sierpnia: sianokosy@biebrza.org.pl.

Szczegóły: https://bbpn.gov.pl/aktualnosci/sianokosy
Więcej o podlaskich smakach w bazie: https://produkty.podlaskie.eu/

Tekst: Urszula Arter, Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Publikujący: Dawid Korpacz

9 sierpnia 2024

Powrót na początek strony