Nagrodzono najlepszych znawców uprawy roślin bobowatych - konkurs
Celem konkursu jest zwiększenie świadomości dotyczącej upraw roślin bobowatych w warunkach województwa podlaskiego oraz upowszechnienie wzorców racjonalnego gospodarowania gruntami rolnymi. To także okazja do przybliżenia młodzieży czym jest rekomendacja odmian.
– Nasze województwo jest regionem rolniczym i ważne jest, żeby mogło się w tym kierunku rozwijać gospodarczo. Obecnie możemy być dumni z rozwoju przemysłu mleczarskiego, ale znajdzie się również miejsce dla upraw roślin bobowatych, które ubogacą nasze rolnictwo – powiedziała Wiesława Burnos.
Laureat konkursu Tomasz Maksimiuk jest uczniem Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim. Drugie miejsce zdobyła Anna Mogielnicka z Zespołu Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie, a ostatnią pozycję na podium objął Grzegorz Bakun reprezentujący Zespół Szkół rolniczych im. Henryka Dobrzańśkiego „Hubala” w Sokółce.
– Rolnictwo jest moją pasją, a uprawa roślin bobowatych jest jedną z dziedzin rolnictwa, stąd moje zainteresowanie tą tematyką. Jestem pozytywnie zaskoczony wynikiem i cieszę się, że wygrałem. Uczestniczyłem wcześniej w konkursie wiedzy o rolnictwie ekologicznym. Chciałbym dalej uczestniczyć w podobnych wydarzeniach, ponieważ rozwijają one wiedzę – powiedział Tomasz Maksimiuk.
Wśród licznego grona uczestników zostali również wyróżnieni: Michał Kuklik z Zespołu Szkół Rolniczych im. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Sokółce, Grzegorz Zinkiewicz z Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim oraz Krzysztof Burzyński reprezentujący Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie.
Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci trzech pierwszych miejsc upominki i nagrody pieniężne.
W inicjatywie wzięło udział 42 uczniów z 12 szkół z województwa podlaskiego. Konkurs skierowany był do uczniów szkół średnich o profilu rolniczym z terenu województwa podlaskiego.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Podlaski Kurator Oświaty.
***
Rośliny bobowate są alternatywą dla genetycznie modyfikowanej i importowanej soi. Nasiona roślin strączkowych charakteryzują się wysoką zawartością białka i aminokwasów egzogennych, stanowią niezwykle wartościowy komponent pasz dla zwierząt gospodarskich oraz cenny składnik diety człowieka. Zmniejszają zanieczyszczenie wód związkami azotu, wpływają na poprawę właściwości fizycznych gleby, a także stanowią pożytki pszczele.
Cezary Rutkowski
red.: Paulina Tołcz
fot.: Paweł Krukowski
Najnowsze relacje
- . Rolnictwo i Środowisko Spotkanie dotyczące konkursu na inwestycje wodno-ściekowe
- . Rolnictwo i Środowisko Kuchnia regionalna - jesień na talerzu - rozstrzygniecie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Rolnictwo i Środowisko Znamy zwycięzców Olimpiady Aktywności Wiejskiej
- . Rolnictwo i Środowisko Tatarskie przysmaki – oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert