Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podlaski Produkt Lokalny. Kosmetyki z podlaskich ziół

12 sierpnia 2024

Słoiczek z mazidłem propolisowym / archiwum producenta

Katarzyna Kornak zajmuje się wytwarzaniem kosmetyków naturalnych od 2014 r. Początkowo robiła je na własny użytek, później odnalazła w tym pasję, dziś jest to jej sposób na życie.

Zamiłowanie do natury towarzyszy pani Katarzynie już od najmłodszych lat. Wychowywała się przy lesie, do którego często chodziła z dziadkiem. Z kolei jej babcia z Sokółki miała sad, gdzie razem spędzały czas. Na łonie natury pani Kasia czuła się najlepiej, a z biegiem lat nauczyła się korzystać z darów, jakie przynosi ona ludziom.

30 dni leżakowania

–  W mojej rodzinie sporo osób miało problemy skórne, w tym także moja córka. Wtedy zaczęłam szukać informacji o tym, jak jej pomóc. Dokładnie czytałam składy kosmetyków, aby eliminować te, które mogą jej zaszkodzić. W tamtym czasie niewiele było takich naturalnych, które teoretycznie miały lepiej działać na wrażliwą i podrażnioną skórę. Poza tym, były bardzo drogie. Pewnego dnia pomyślałam: a czemu by nie spróbować zrobić własnych? O prostym, naturalnym składzie? – wspomina pani Katarzyna.

Zaczęło się od mydła. Pani Katarzyna poprosiła o pomoc koleżankę chemiczkę. Dostała zestaw lektur, pakiet podstawowych informacji i przystąpiła do pracy.

–  Przy pracy nad moim pierwszym mydłem nie wiedziałam nawet, jaka powinna być jego konsystencja. Wyczytałam też, że musi ono leżakować trzydzieści dni. Pamiętam, jak nie mogłam się doczekać, aby użyć go pierwszy raz – opowiada z uśmiechem. – Po tych trzydziestu dniach wzięłam kostkę do rąk i dokładnie oglądałam ją z każdej strony. Następnie przetestowałam jej działanie i wtedy postanowiłam, że zagłębię się w ten temat.

Przełomowa nawłoć

Pani Katarzyna rozpoczęła kosmetyczną edukację. Czytała książki i publikacje m.in.: dr n. biol. Henryka Różańskiego, jeździła na szkolenia i cały czas czerpała z wiedzy zaprzyjaźnionej koleżanki chemiczki.

– Coraz bardziej rozumiałam reakcje chemiczne, które zachodzą podczas mojej, wówczas jeszcze hobbystycznej, pracy. W międzyczasie zaczęłam do mydeł dodawać różne wyciągi ziołowe i glinki. Pamiętam, że pierwszym użytym przeze mnie ziołem była nawłoć zerwana nieopodal mojego domu. I to był dla mnie przełom – mówi producentka.

Zrodził się w niej pomysł, aby produkować nie tylko mydła, ale też naturalne kremy i balsamy. Dziś pani Katarzyna swoje kosmetyki tworzy ręcznie w pracowni w Czarnej Białostockiej. Zioła, których używa pochodzą przede wszystkim z Podlaskiego, kupuje je m.in. z Darów Natury [więcej o Darach Natury przeczytasz tu – dop. red.].

– Od pomysłu na nowy produkt do wprowadzenia go do sprzedaży mija trochę czasu, bo każdy musi mieć odpowiednią kartę charakterystyki dla produktu kosmetycznego. Warto zwracać na to uwagę. Bo to, że dany kosmetyk jest naturalny nie oznacza, że jego skład będzie bezpieczny i odpowiednie dla każdego – przestrzega pani Katarzyna.

Siedmiu krasnoludków

Kosmetyki i mydła pani Katarzyny można nabyć w niewielkim sklepiku przy pracowni i na różnych jarmarkach, a od 2023 r. także w sklepie internetowym.

– W moim asortymencie znajduje się wiele pozycji, natomiast sądzę, że na szczególną uwagę zasługuje balsam z sosnowo-świerkową żywicą z naszego lasu. Świetnie działa na poparzoną, na przykład słońcem, skórę. Szybko eliminuje pieczenie i niezwykle skutecznie regeneruje – wyjaśnia producentka.

Pani Katarzyna nie tylko samodzielnie wymyśla receptury, ale też nazwy swoich produktów, np.: „Mydło do prania ręcznego siedmiu Krasnoludków”, ziołowy balsam „Skarby z naszych łąk”, czy szampon do włosów w kostce „Sisi”.

– Poznając nowych klientów chętnie im doradzam, dobierając odpowiedni dla nich produkt i z radością mogę stwierdzić, że większość z nich wraca do mnie po następne opakowanie – zachęca z uśmiechem producentka.

Autor: Dominika Krasowska, Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Fot.: archiwum producenta

Boso na Łące – Katarzyna Kornak
ul. Żeromskiego 12, 16-020 Czarna Białostocka
Tel: 667 160 960;
e-mail: boso_na_lace@wp.pl
Strona internetowa: https://bosonalace.pl/
Strona w bazie: Boso na Łące

Gdzie kupić?
- w sklepiku przy pracowni w Czarnej Białostockiej - ul. Żeromskiego 12
- w sklepie internetowym: : https://bosonalace.pl/

 

 

Publikujący: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

12 sierpnia 2024

Powrót na początek strony