Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego świętuje

4 lipca 2024

Flakon z kwiatami oraz czarny rollup z logotypem żubra

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego świętuje

Sześć lat temu – 3 lipca 2018 r. – Zarząd Województwa Podlaskiego podjął uchwałę o „realizacji inicjatywy Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego”, a miesiąc później Patronat Honorowy nad powołanym centrum objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od tego czasu działamy dla i z podlaskimi producentami żywności, przekonując, że Podlaskie – smakuje najlepiej!

Pierwszym, bardzo poważnym krokiem centrum było stworzenie dwóch stron internetowych: pcpl.podlaskie.eu i produkty.podlaskie.eu. To one były i są trzonem naszych działań, platforma promocji i komunikacji z producentami z regionu i konsumentami z całej Polski.

Strona promocyjna o podlaskich producentach – produkty.podlaskie.eu – rozwija się stale. Obecnie znajdują się na niej opowieści o ponad 240 producentach, którzy swoje życie postanowili poświęcić wytwarzaniu najlepszej, podlaskiej żywności. Są wśród nich pszczelarze, serowarzy, masarze, producenci alkoholi, rolnicy uprawiający warzywa, owoce, zioła, a także zboża, z których tłoczą oleje i tworzą mąki. Każdy z nich jest niezwykłą osobowością i jesteśmy dumni, że  mieliśmy szansę się poznać i przedstawić ich szerszej publiczności.

A takich możliwości – prezentacji podlaskiego produktu lokalnego – przez sześć lat wypracowaliśmy wiele. Jeździliśmy wspólnie na międzynarodowe i ogólnopolskie targi, organizowaliśmy jarmarki z udziałem producentów z naszej bazy, przedstawialiśmy ich dziennikarzom prasowym, telewizyjnym i radiowym, dzięki czemu powstały ciekawe artykuły, filmy i wywiady. 

Specjalnie dla producentów tworzących bazę stworzyliśmy Księgę Identyfikacji Wizualnej PCPL, na podstawie której powstały komplety etykiet promujących Miód Podlaski oraz cały zestaw projektów na auta, namioty, naklejki – które są dostępne bezpłatnie dla każdego z naszych partnerów.

Mając na celu ciągłe podnoszenie jakości podlaskiej żywności w PCPL powstały dwa poważne podręczniki, które zaakceptował Główny Lekarz Weterynarii, dzięki czemu stały się prawdziwymi księgami tzw. „dobrej praktyki”. To „Poradnik – Pracownia do pozyskiwania miodu w krótkim łańcuchu dystrybucji” oraz „Poradnik – Zasady procesu produkcyjnego i higieny w zatwierdzonej urzędowo serowarni farmerskiej i rzemieślniczej”.

Przygotowujemy też propozycje szkoleń dla producentów, w których uczestnictwo jest całkowicie bezpłatne. Zapraszamy na nie ekspertów z tych dziedzin, które dla producentów są szczególnie istotne i interesujące.  

Wprowadziliśmy produkt lokalny na urzędowe pokoje. Udało się nam zamienić klasyczne podejście do cateringu i poczęstunków dla gości Województwa Podlaskiego w możliwość prezentacji na stołach i talerzach efektów pracy podlaskich producentów. Doceniają to nie tylko odwiedzający nas mieszkańcy regionu, województwa odwiedzający nas, ale też goście z Polski wizytujący przedstawicieli Zarządu Województwa Podlaskiego.

Staramy się codziennie wspierać – nawet w drobnych działaniach – podlaskich producentów. Jesteśmy po to, by służyć im pomocą, pomysłem, otuchą i wiarą w to, że razem budujemy markę Podlaskiego – słynącego z tego, że Smakuje Najlepiej!

Dziękujemy wszystkim producentom za współpracę przez te lata. A jeśli nie jesteś jeszcze z nami, zgłoś się do współpracy poprzez wypełnienie ankiety dostępnej pod adresem producenci.wrotapodlasia.pl.

źródło: Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
oprac.: Paulina Dulewicz
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

4 lipca 2024

Powrót na początek strony