Podlaskie parki narodowe i krajobrazowe prezentowały się w Supraślu
Podlaskie parki narodowe i krajobrazowe prezentowały się w Supraślu / Krzysztof Łapiński
Wiesława Burnos, która w zarządzie województwa odpowiada m.in. za obszar ochrony środowiska i nadzoruje parki krajobrazowe, podkreślała, że celem pikniku jest pokazanie tego, co w Podlaskiem najlepsze.
– A bez wątpienia naszym wielkim bogactwem jest przyroda i dziś chcemy, już po raz czwarty przybliżyć wiedzę o naszych skarbach, którymi są parki krajobrazowe i narodowe – mówiła wicemarszałek i zachęcała do odwiedzenia pikniku. – W tym jednym miejscu jest edukacja, jest informacja i jest zabawa. To bardzo miły sposób na spędzenie niedzieli, w dodatku w przepięknym otoczeniu.
Wydarzenie odbywało się pod patronatem Minister Klimatu i Środowiska. Z tej okazji szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska skierowała do organizatorów list. Podziękowała w nim za „wspaniałą inicjatywę pozwalającą docenić piękno polskiej przyrody”. Gratulacje i podziękowania przekazali również wojewoda podlaski Jacek Brzozowski i Wojciech Grochowski.
W Supraślu prezentowały się parki narodowe: Narwiański, Wigierski, Biebrzański i Białowieski oraz Suwalski Park Krajobrazowy, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, a gospodarzem pikniku był Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej. O tym, jak ważny jest szacunek dla natury, jej znajomość i tym samym edukacja przyrodnicza mówiła dyrektor PKPK Joanna Kurzawa.
– Natura nam się opłaca. O niej trzeba mówić bardzo dużo, bo w niej nie widzimy często korzyści w sensie potocznym, ale to jest podstawa naszego życia i bytu. Bez natury nie będzie człowieka. Jako region mamy niezwykły kapitał przyrodniczy: trzy parki krajobrazowe, cztery narodowe. Naprawdę jesteśmy wyjątkowi – zaznaczyła.
Na dziedzińcu siedziby Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej było kilkanaście stoisk. Przede wszystkim o tematyce puszczańskiej, ale nie tylko. Bo jak zwróciła uwagę dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w urzędzie marszałkowskim Anna Krysztopik, podczas pikniku można też nauczyć się zgodnego z zasadami segregowania odpadów. I właśnie takie stoisko przygotowali pracownicy urzędu marszałkowskiego. Można było dowiedzieć się tam, jak segregować śmieci, ale też, dlaczego to jest tak ważne.
Zainteresowanych nie brakowało, chociaż ci starsi chętniej poszukiwali informacji o szlakach czy ciekawostkach przyrodniczych.
– Jesteśmy tu przejazdem i zupełnie przypadkowo trafiliśmy do Supraśla, ale jesteśmy tak zachwyceni Podlasiem, że w sierpniu chcemy przyjechać na dłużej. Tu jest pięknie, wyjątkowo pięknie. Dlatego chcemy jak najwięcej informacji zebrać, a tu na tym festynie one są – mówili Ewa i Krzysztof Zrębowie z Poznania.
Natomiast młodsi goście pikniku przede wszystkim poszukiwali stoisk z atrapami zwierząt no i grami, w których czekały na nich liczne nagrody.
– No na przykład musiałem wymienić trzy ptaki, które są w Puszczy Białowieskiej. No i udało mi się – cieszył się siedmioletni Jacek z Białegostoku.
Piknik Podlaskich Parków Narodowych i Krajobrazowych to wydarzenie cykliczne cieszące się coraz większą popularnością. Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Olimpia Pabian zaznaczyła, że impreza rozwija się dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników parków.
– To właśnie im należą się największe podziękowania. Za ich pasję do przekazywania wiedzy – dodała.
W imprezie uczestniczyli także samorządowcy, dyrektorzy podlaskich parków krajobrazowych i narodowych oraz przedstawiciele nadleśnictw.
Aneta Kursa
fot: Krzysztof Łapiński
Najnowsze relacje
- . Rolnictwo i Środowisko Spotkanie dotyczące konkursu na inwestycje wodno-ściekowe
- . Rolnictwo i Środowisko Kuchnia regionalna - jesień na talerzu - rozstrzygniecie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Rolnictwo i Środowisko Znamy zwycięzców Olimpiady Aktywności Wiejskiej
- . Rolnictwo i Środowisko Tatarskie przysmaki – oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert