Podlaski Produkt Lokalny. Europejski ser koryciński
Podlaski Produkt Lokalny. Europejski ser koryciński
Mąż pani Ani, Tomasz, jest rodowitym Korycinianinem, a produkcja sera to tradycja przekazywana w jego rodzinie od pokoleń. – Kiedy dwadzieścia lat temu wyszłam za mąż za Tomasza, nie miałam pojęcia o serach – przyznaje pani Anna, która pochodzi z Białous (gm. Janów, pow. sokólski). – A w okolicach Korycina w każdym domu robiło się sery. Nauczyłam się produkcji od męża i teścia, a tego jak ser sprzedawać od jednej z najstarszych serowarek w gminie, sąsiadki Teresy. Jeździłam z nią na rynki i podglądałam jak rozmawia z klientami – wspomina. – Postanowiłam spróbować.
Skromne początki w domowej kuchni
Pierwsze sery powstawały w domowej kuchni. – Serwatka leciała wszędzie, a nieprzyjemny zapach się rozchodził. Dlatego dość szybko przerobiliśmy piwnicę pod domem na serowarnię z prawdziwego zdarzenia, jak na tamte czasy – opowiada Anna.
I tak od 2008 roku państwo Nietupscy pracowali w swojej przydomowej serowarni, zdobywając doświadczenie, wiedzę i ucząc się na błędach trudnej sztuki produkcji sera z niepasteryzowanego mleka krowiego. Dopiero w 2023 r. wybudowali przestronną i nowoczesną pracownię serowarską na swojej posesji. Prace trwały ponad 3 lata, bo na drodze stanęła pandemia. Mimo przeszkód udało się jednak stworzyć miejsce, w którym serowarstwo Nietupskich nabrało nowego, większego wymiaru.
Początkowo w gospodarstwie w Gorszczyźnie były zaledwie dwie krowy, ale szybko okazało się, że aby sprostać popytowi na rynku, ich liczba musi się zwiększyć.
– Z dwóch krów nie ma tyle mleka, by zrobić wiele serów, a ja wciąż zyskiwałam nowych klientów – mówi pani Anna.
Dlatego dziś w nowej hali udojowej stoi 38 krów, a docelowo ma być ich 50. A przy serach pracuje cała rodzina Nietupskich, bo pomagają dzieci: 15-letni Sebastian, 12-letni Staś i 8-letnia Julia.
- Moje dzieci nie mają problemu ze zrobieniem sera, czy obsługą klientów - opowiada serowarka.
Sery o 35 smakach
Początkowo pani Anna produkowała głównie klasyczne sery, ale z czasem zaczęła eksperymentować z nowymi smakami. Klienci pytali o różne warianty, więc dodała do swoich produktów czosnek, czarnuszkę, bazylię czy kminek.
– Zaczęłam kombinować, żeby zwiększyć sprzedaż i zadowolić klientów, aby moje sery były wyjątkowe – tłumaczy.
Obecnie serowarnia państwa Nietupskich oferuje aż 35 smaków serów. Choć najczęściej kupowane są sery świeże podpuszczkowe, serowarka zachęca klientów do spróbowania serów dojrzewających, które również produkuje.
– Z tego samego sera można stworzyć coś zupełnie innego. Ser dojrzewający zmienia swój smak i strukturę, trzeba o niego odpowiednio dbać, ale wart jest spróbowania – zachęca.
Znakiem rozpoznawczym są wymyślone przez panią Anię małe serki (0,5 kg) tzw. Nietupki.
- Nietupki można kupić tylko w naszym gospodarstwie i coraz częściej przyjeżdżają klienci z różnych stron, bo zamiast jednego smaku mogą kupić kilka - opowiada z dumą producentka.
Państwo Nietupscy sprzedają swoje sery głównie na lokalnym rynku, a także do restauracji i sklepów w Białymstoku. Oferują również sprzedaż wysyłkową, dzięki czemu ich serów można spróbować w różnych zakątkach Polski.
– Teraz sprzedaż wysyłkowa to żaden problem. Zamówienia pakuję w specjalne pudełka, które pomagają zachować świeżość sera – mówi pani Anna.
Z europejskim certyfikatem
Serowania stale się rozwija, zdobywając nowych klientów i poszerzając asortyment, ale nie rezygnując z tradycyjnych metod produkcji. Ser koryciński produkowany przez państwa Nietupskich powstaje z mleka niepasteryzowanego od własnych krów i posiada europejskie Chronione Oznaczenie Geograficzne.
– Dołączyliśmy do Stowarzyszenia Producentów Sera Korycińskiego, które rejestrowało ser koryciński w Komisji Europejskiej. Na początku było tam trzydziestu producentów, teraz pozostało ich siedmiu - wspomina. – My jednak wciąż mamy aktualny certyfikat CHOG, bo to jest potwierdzenie wyjątkowej jakości i pochodzenia naszego produktu.
tekst: Cecylia Lola-Gołembiewska/Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot.: Paweł Krukowski/UMWP
Swojski Ser Koryciński Anna i Tomasz Nietupscy
Gorszczyzna 3a, 16 – 140 Korycin, tel. kom.: 512 123 151; e-mail: nietupscy/at/wp.pl
Strona w bazie: Podlascy producenci
Strona www: serkorycinski.com.pl
Gdzie kupić?
- bezpośrednio w gospodarstwie,
- wysyłkowo, zamówienia pod numerem: 512 123 151.
Najnowsze relacje
- . Rolnictwo i Środowisko „Zimowe tradycje Podlasia: Karnawał i Zapusty w Gminie Dąbrowa Białostocka” - oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Rolnictwo i Środowisko Przyjazna Wieś 2025 – konkurs na najlepsze projekty Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
- . Rolnictwo i Środowisko Podpisano umowę partnerstwa na ochronę bioróżnorodności
- . Rolnictwo i Środowisko Nowe stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej w BDO