Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Polska smakuje kulinarnym dziedzictwem

27 czerwca 2023

Grafika informująca o targach "Polska smakuje"

Po raz kolejny w Augustowie – w sobotę 1 lipca – spotkają się dwa smakowite przedsięwzięcia: targi „Polska smakuje” i wojewódzki finał ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Na augustowskim Rynku Zygmunta Augusta będzie można spróbować lokalnych przysmaków i spotkać laureatów kulinarnych zmagań.

Na augustowskim rynku przez cały weekend 1-2 lipca będą odbywać się targi „Polska smakuje”, których głównym organizatorem jest Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku. Ich celem jest promowanie regionalnych produktów i potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Targi są również okazją do informowania i promowania znaków „Produkt polski” i „Produkt ekologiczny” oraz kampanii  #Kupuj świadomie.

Na spragnionych lokalnych i tradycyjnych przysmaków czekać będą stragany z żywnością wprost od podlaskich rolników i regionalnych producentów, warsztaty kulinarne i animacje dla dzieci. Na scenie w centrum miasta zostaną wręczone odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” i statuetki za współpracę z OT KOWR.

Również tam poznamy finalistów etapu wojewódzkiego 22. edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” inicjowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. Podczas konkursu zostaną wyłonione najlepsze produkty w kilkunastu kategoriach m.in.: miody, napoje, produkty mleczne, zbożowe, przetwory, wyroby cukiernicze.

W ramach wojewódzkiego etapu konkursu - już po raz drugi - Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zorganizował specjalną kategorię „Od pola do stołu” – dla rolników prowadzących sprzedaż i dostawy bezpośrednie, to np. producenci pomidorów, truskawek, ogórków czy ziół. Po latach do konkursu w Podlaskiem wraca też kategoria „Potrawa regionalna”, w której w tym roku wystartuje sześć gotujących drużyn. Najlepsi w tych zmaganiach również zostaną przedstawieni podczas uroczystego wręczenia nagród na scenie w centrum Augustowa.

Patronem honorowym targów „Polska smakuje” jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

27 czerwca 2023

Powrót na początek strony