Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Laureaci konkursu plastycznego „Odnowa wsi województwa podlaskiego – Kreatywna wieś”

23 maja 2024

Marszałek wręcza nagrodę dziecku.

Laureaci konkursu plastycznego „Odnowa wsi województwa podlaskiego – Kreatywna wieś” / Paweł Krukowski

Klaudia Dudzińska ze szkoły w Wojnach-Krupach i Miłosz Kociukow z podstawówki w Łubinie Kościelnym to zdobywcy pierwszych miejsc w konkursie plastycznym organizowanym przez samorząd województwa. Łącznie wyróżniono i nagrodzono trzynaście prac. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w czwartek, 23 maja w ogrodach Opery i Filharmonii Podlaskiej. Nagrody i gratulacje laureatom przekazali: marszałek Łukasz Prokorym, członek zarządu Bogdan Dyjuk, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Łukasz Prokorym podziękował uczestnikom za udział w konkursie, a nauczycielom i rodzicom za wspieranie podopiecznych w rozwijaniu pasji.

– A oglądając te piękne prace, widzę, że waszą pasją jest właśnie rysowanie. Dzięki tym rysunkom pokazaliście nam fragment waszych „małych ojczyzn”, pokazaliście wasze otoczenie – mówił marszałek. – To wspaniałe hobby, mam nadzieję, że nadal będziecie je rozwijać – dodał.

W ramach konkursu wpłynęło ponad 250 prac z 46 podlaskich szkół podstawowych. Oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i IV-VIII. Dzieci miały zobrazować pozytywne zmiany, jakie zaszły w ich otoczeniu i społecznościach na przestrzeni ostatnich lat. Tematy były różne – międzypokoleniowe potańcówki, place zabaw, a nawet odnawialne źródła energii, które zaprezentowała w swojej pracy Klaudia Dudzińska.

– Obok zagrody są tu wiatraki, fotowoltaika, czyli wszystko to, co dobre dla środowiska – mówiła laureatka pierwszego miejsca w kategorii klas IV–VIII. 

Natomiast według Miłosza Kociukowa (kat. I – III) bardzo ważnym wydarzeniem dla dziecięcej społeczności był remont świetlicy i placu zabaw w Grabowcu. Chciał to uwiecznić na rysunku, choć jak sam przyznał, od placu zabaw woli boisko. Jednak uważa, że nowoczesne miejsce do zabaw dla najmłodszych było bardzo dobrą decyzją.

Zabawa, lecz międzypokoleniowa, była tematem wyróżnionej pracy autorstwa Aleksandry Leoniak z Pniewa. Przedstawiła potańcówkę seniorów i dzieciaków. Jak podkreślała, to właśnie wydało się jej „bardzo nowoczesne, że starsi ludzie wesoło się bawią”.

Tańce, ale ludowe zaprezentowała również wyróżniona Kornelia Guzowska ze szkoły w Wojnach-Krupach.

– To tańce na dożynkach organizowanych w naszej miejscowości. Wtedy jest naprawdę bardzo fajnie, bardzo świątecznie i wesoło – mówiła.

Nagrodzone prace nie pójdą do lamusa ani do szuflady. Zostaną umieszczone w kalendarzu na rok 2025. Będzie on wydany w kilkuset egzemplarzach i rozdawany podczas różnych wydarzeń promocyjnych samorządu województwa.

– Warto zachować te prace, to przecież świat widziany oczami naszych dzieci, wspaniała pamiątka – podkreślał Bogdan Dyjuk, który w zarządzie województwa jest odpowiedzialny m.in. obszary wiejskie. A to właśnie Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich urzędu marszałkowskiego zorganizował konkurs plastyczny.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

W załączeniu pełna lista laureatów.

Opublikował: Dawid Korpacz

23 maja 2024

Powrót na początek strony