Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Prezydent RP nagrodził laureatów najnowszej edycji konkursu AgroLiga 2022

23 czerwca 2023

– Jesteście wzorem dla innych – podkreślił prezydent Andrzej Duda, składając gratulacje najlepszym rolnikom i agroprzedsiębiorcom. Wśród laureatów AgroLigi 2022 znaleźli się Podlasianie: to Beata i Janusz Karwowscy z gminy Piątnica oraz firma Sonarol z Jedwabnego. Uroczysta gala, podsumowująca konkurs, odbyła się w czwartek, 22 czerwca, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wziął w niej udział m.in. wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że konkurs organizowany jest już od trzydziestu lat i wzięło w nim udział ponad 8 tys. rolników i firm związanych z branżą rolną.

– Te trzydzieści lat to ogromna zmiana, jakiej doświadczyło polskie państwo, społeczeństwo, nasz biznes, ale przede wszystkim, jakiej doświadczyło polskie rolnictwo i polska wieś. Chcę podkreślić państwa przemożny wkład w tę zmianę. Na polskiej wsi jest ona gigantyczna, wręcz trudna do opisania – podkreślił prezydent.

Celem konkursu jest wyłonienie i promowanie najlepszych polskich rolników oraz agroprzedsiębiorców. Andrzej Duda zaznaczył, że polskie rolnictwo zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe.

– Dzięki polskim rolnikom, dzięki producentom, jesteśmy samowystarczalni. To państwa wielka zasługa – powiedział.

Beata i Janusz Karwowscy z miejscowości Kosaki zdobyli tytuł Mistrza Krajowego w kategorii „Rolnicy”. A przedsiębiorstwo „Sonarol” sp. o.o. Najda z Jedwabnego uzyskał tytuł Mistrza Krajowego w kategorii „Firma”.

Satysfakcji z uzyskanych tytułów przez Podlasian nie krył wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

– Serdecznie gratuluję laureatom z naszego regionu i dziękuję za godne reprezentowanie naszego województwa podlaskiego – przekazał.

Zwycięscy rolnicy z Kosaków prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne, które zostało przejęte przez nich od mamy Janusza Karwowskiego. Zajmują się produkcją mleka. Dużą uwagę rolnicy przywiązują do odchowu cieląt i pozyskiwania jałówek do wymiany stada oraz do stałej poprawy wydajności gospodarstwa i wprowadzaniu ekologicznych rozwiązań.

Historia Sonarolu rozpoczęła się styczniu 1997 r. Firma działalność rozpoczęła jako hurtownia, a następnie producent części do maszyn rolniczych oraz automatycznych poideł dla bydła i trzody chlewnej, wykonywanych w oparciu o własne nowatorskie rozwiązania.

Obecnie zajmuje ponad 42 tys. mkw. powierzchni produkcyjnej i zatrudnia kilkaset osób. Produkty marki Sonarol można spotkać już nie tylko w Polsce czy Unii Europejskiej, ale również w krajach Azji, Ameryki, Australii, a nawet Afryki. Eksport odbywa się do 27 krajów, na pięciu kontynentach.

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: UMWP, Prezydent.pl

Publikujący: Aneta Kursa

23 czerwca 2023

Powrót na początek strony