Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Rozpoczął się wyjazd studyjny pszczelarzy z regionu

8 września 2023

Wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz spotkał się z pszczelarzami przed wyjazdem studyjnym pszczelarzy

Wymiana wiedzy i doświadczeń oraz poszukiwanie inspiracji to główne założenia wyjazdu studyjnego kilkudziesięciu przedstawicieli Podlaskiego Związku Pszczelarzy. Odwiedzą dwa województwa: łódzkie i mazowieckie, wezmą udział w szkoleniu i ogólnopolskim święcie pszczelarzy. Przedsięwzięcie wsparł podlaski samorząd przekazując środki w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW), a z pszczelarzami tuż przed wyjazdem w piątek, 8 września spotkał się wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Dwudziestu podlaskich pszczelarzy odwiedzi Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz gospodarstwa pasieczne, gdzie dowiedzą się m.in. o wykorzystywaniu nowych przyjaznych środowisku pszczół technologii uprawy roślin, w tym technologii integrowanej i ekologicznej. Umożliwia ona m.in. produkcję wysokiej jakości płodów ogrodniczych bez pozostałości środków ochrony roślin.

– Ten wyjazd jest dla nas cennym doświadczeniem i cieszymy się, że uczestniczymy w tego rodzaju inicjatywach. Podziękowania należą się samorządowi, a szczególnie marszałkowi województwa, bo to głównie dzięki jego wsparciu możemy reprezentować naszą organizację – mówił Wojciech Tryzna, prezes zarządu Podlaskiego Związku Pszczelarzy.

Z kolei na terenie pasiek w Kościelcu oraz Kobyłce uczestnicy wyjazdu studyjnego odbędą zajęcia praktyczne oraz będą mieli okazję do wymiany doświadczeń.

Przedstawiciele Podlaskiego Związku Pszczelarzy będą uczestniczyć także w Ogólnopolskim Dniu Pszczelarza w Łowiczu. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: UMWP

Opublikował: Małgorzata Sawicka

8 września 2023

Powrót na początek strony