Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Sery podpuszczkowe z Topolan (Topolany, gm. Michałowo, pow. białostocki)

17 czerwca 2024

ser w opakowaniu na tacy z kwiatami

Pani Patrycja Roszkowska-Luty wytwarzania serów nauczyła się od swojej teściowej i zajmuje się tym od 2021 r. Wraz z mężem od 2019 r. prowadzą gospodarstwo rolne z produkcją roślinną i zwierzęcą, w którym hodują m.in. 60 krów holsztyno-fryzyjskich. To właśnie z ich mleka codziennie powstają świeże sery podpuszczkowe.

Państwo Luty gospodarstwo prowadzą przy pomocy teściów i kilku członków rodziny. Swojej ziemi mają około 35 hektarów, natomiast łącznie obrabiają około 70. Pastwiska zajmują blisko 15 hektarów. Życie państwa Luty praktycznie w pełni podporządkowane jest pracy na roli, a w przypadku samej pani Patrycji – także przy serach. Teściowa pani Patrycji, która nauczyła ją fachu, robiła to hobbystycznie, podarowując swoje wyroby rodzinie i znajomym. Z kolei młoda serowarka polubiła to zajęcie na tyle, że postanowiła przekształcić je w swój zawód.

Jak powstaje ser podpuszczkowy?

– Nie jest to bardzo skomplikowane. Najważniejsze, aby podstawowe składniki były świeże i z pewnego źródła. Przede wszystkim mleko, które trzeba podgrzać do 38 stopni Celsjusza. Do niego dodaję niewielką ilość podpuszczki i czekam około 40 minut, aż się zetnie. Następnie jest przycinanie skrzepu, rozkładanie na sitka oraz dodawanie przypraw. Później czas na solankę – wyjaśnia pani Patrycja. – Cały proces zajmuje mi codziennie około dwóch godzin. Oczywiście wszystko zależy od tego, ile mleka użyję – dodaje.

– Cały proces nauki zajął mi dwa miesiące. Gdy doszłam do wprawy, chciałam jak najszybciej zalegalizować działalność, stąd pomysł na Rolniczy Handel Detaliczny – mówi serowarka. Od tamtej pory pani Patrycja codziennie wytwarza około 10 kg sera, co przekłada się średnio na 20 sztuk serów zapakowanych do sprzedaży. Można zamówić je telefonicznie, przez Facebook, a od 1 maja 2024 r. także zakupić w przydomowym sklepiku w Topolanach.

Jakie sery można kupić w Topolanach?

– Można u nas kupić 11 smaków serów: naturalny, z czarnuszką, z orzechami włoskimi, oliwkami, ziołami prowansalskimi, bazylią, mieszanką ziół pomidor – czosnek – bazylia, z żurawiną, chili, kolorowym pieprzem, kozieradką – wymienia pani Patrycja. – Wszystkie powstają ze świeżego mleka naszych krów. Tak naprawdę nie było jednego smaku, od którego zaczynałam. Od samego początku robiłam je wszystkie i tak zostało do teraz. Każdy może znaleźć najbardziej odpowiadający mu smak, w zależności od tego, czy woli te łagodniejsze, czy ostrzejsze – dodaje.

Jak wygląda poranek serowarki?

– Moje sery wyróżniają się tym, że są bardzo miękkie i delikatne. Sądzę, że zależy to od czasu, który spędzają w solance. Zazwyczaj wynosi on trzy godziny. Ze względu na rosnącą liczbę klientów postanowiłam stworzyć swoją serowarnię, gdyż praca w domowej kuchni zaczęła być już troszkę uciążliwa. Zajmuję się też wychowywaniem dwójki dzieci, więc oddzielenie domu od pracy uważam za dobry pomysł – dodaje.

Dyscyplina i praca według ustalonego planu dnia jest niezwykle istotna w codzienności pani Patrycji. – Wstaję o tej porze, o której mąż idzie wydoić krowy, więc dość wcześnie. Dlatego, że mleko, którego używam do wytwarzania serów, ma być „prosto od krowy”. Około godziny 4:45 mam już pierwszą, niepasteryzowaną partię i mogę brać się do pracy – wyjaśnia.

Dlaczego Topolany?

– Moja mama pochodzi z Topolan. Później wyprowadziła się do Białegostoku, gdzie ja się urodziłam i mieszkałam. Gdy wyszłam za mąż od razu po studiach w 2017 r., przeprowadziłam się z powrotem do Topolan, bo stąd jest mój mąż. Niedługo po ślubie pojawiło się pierwsze dziecko. Zdecydowaliśmy, że w niedługim czasie chcemy jeszcze bardziej powiększyć rodzinę, więc zamiast pójść gdzieś do pracy, zdecydowanie lepszym wyborem było zostać na miejscu i pomagać w gospodarstwie. I tak już zostało – wspomina pani Patrycja. – Staramy się rozwijać na różnych polach, stąd też pomysł na przydomowy sklepik i serowarnię. Innowacją będzie też wypróbowanie mleka do wytwarzania serów od innego gatunku krowy, czyli jersey. Mąż podarował mi taką w prezencie, żebym mogła doskonalić się w mojej pracy. Wytwarzane przeze mnie sery są efektem naszej małżeńskiej współpracy i życzę każdemu, żeby mógł znaleźć to, co znalazłam ja: pracę i hobby w jednym – dodaje z uśmiechem.

Dominika Krasowska, Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Fot.: Dominika Krasowska; zasoby producenta

Nazwa firmy: Sery z Topolan
Adres firmy: Topolany 30, 16-050 Michałowo
tel.: 502 546 314
e-mail: roszkowskapatrycja@o2.pl

Gdzie kupię produkt:
– zamówienia telefoniczne
– zamówienia na stronie na Facebooku
– w przydomowym sklepie – Topolany 30, 16-050, Michałowo

Strona w bazie: produkty.podlaskie.eu/seryztopolan

Publikujący: Dawid Korpacz

17 czerwca 2024

Powrót na początek strony