Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Siedem podlaskich gmin odnowi i zbuduje kilkadziesiąt zbiorników retencyjnych

27 maja 2024

Siedem podlaskim gmin odnowi i zbuduje kilkadziesiąt zbiorników retencyjnych / Krzysztof Łapiński

Na inwestycje samorządy z regionu otrzymają łącznie ponad 11,5 mln zł dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Umowy na dotacje z przedstawicielami gmin podpisali w poniedziałek, 27 maja, marszałek Łukasz Prokorym oraz członek zarządu Bogdan Dyjuk.

O tym jak zaplanowane przedsięwzięcia wpłyną na rozwój regionu, mówił marszałek Łukasz Prokorym.

– Gratuluję gminom podpisanych umów. Zarządzanie zasobami wodnymi to bardzo ważne zadanie i cieszę się, że pozyskane pieniądze przysłużą się w waszych małych ojczyznach. W przyszłości na pewno będzie też więcej okazji, w których będziemy mogli działać wspólnie dla dobra naszego regionu – mówił marszałek.

O jednej z tych okazji mówił Bogdan Dyjuk. To ogłoszony już konkurs na kolejne dotacje na budowę zbiorników retencyjnych, do którego nabór rozpocznie się w lipcu. Będzie w nim do wykorzystania łącznie 11 mln zł .

– Warto skorzystać i iść za przykładem gmin, które już dzisiaj podpisały umowy i udało im się pozyskać środki na te niezwykle istotne projekty – mówił członek zarządu.

Dzięki dotacjom, na które umowy zostały podpisane w poniedziałek, powstaną w sumie 24 zbiorniki wodne: siedem w gminie Milejczyce, tyle samo w gminie Siemiatycze. Z kolei w gminie Drohiczyn zbudowanych zostanie pięć zbiorników. W gminie Kulesze Kościelne powstaną kolejne dwa, a w gminie Narew, Śniadowie i Wysokie Mazowieckie – po jednym.

O tym jak ważne to przedsięwzięcia, mówili beneficjenci unijnych dotacji.

– Nowe zbiorniki retencyjne są niezwykle ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, przy ociepleniu klimatu. Pozwalają retencjonować wodę opadowo, przez to zmniejszają negatywne wpływy suszy. Obecne zbiorniki zostały wybudowano kilkadziesiąt lat temu i wymagają odmulenia i rewitalizacji. Nie tylko po to, aby pełnić funkcję związane z retencją, ale też, aby cieszyć oko mieszkańców i budować wizerunek estetycznej polskiej wsi – podkreślił Rafał Pstrągowski, wójt gminy Śniadowo.

Natomiast Radosław Knobrocki, zastępca burmistrza gminy Drohiczyn, wskazał na znaczenie tych obiektów z perspektywy bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

– Zbiorniki o wielkości 40 arów i o głębokości dwóch metrów to też duży rezerwuar wody na wypadek pożarów. Przy sytuacjach zagrożenia, taka woda jest po prostu łatwo dostępna i podnosi ogólny poziom bezpieczeństwa – zauważył.

W poniedziałkowej konferencji udział wzięli również wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski oraz poseł Krzysztof Truskolaski. Obaj podkreślali, jak istotne są przekazywane dotacje.

– To bardzo ważny obszar i taki, który wymaga natychmiastowej reakcji: coraz trudniejsze wiosny i wschody roślin, susza i pożary, z którymi się zmagamy. To trzeba bezwzględnie zmienić – mówił wiceminister Krajewski.

Wtórował mu poseł Truskolaski, podkreślając, że należy inwestować w pomoc samorządom, a  co za tym idzie rolnikom i robić wszystko, aby zadbać o gospodarowanie wodą.  

Szczegóły dotyczące nowego naboru na inwestycje dotyczące zarządzania zasobami wodnymi znaleźć można na stronie Podlaskie.eu.

Dawid Korpacz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Łapiński

Publikujący: Dawid Korpacz

27 maja 2024

Powrót na początek strony