Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Spędź lato w Augustowie

15 lipca 2024

Spędź lato w Augustowie / Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

W ramach naszego wakacyjnego cyklu opowieści o produkcie lokalnym tym razem zapraszamy do Augustowa, letniej stolicy Podlasia. Lato to czas, kiedy wysokie temperatury, palące słońce i upał zachęcają do pobytu nad wodą i w lesie. To w takich miejscach wielu z nas szuka ochłody.

Augustów jest miastem otoczonym puszczą i sześcioma jeziorami, dlatego też stanowi idealną bazę turystyczną. Sposobów na walkę z upałami w malowniczej Puszczy Augustowskiej jest wiele. W sezonie nie brakuje również amatorów lokalnych specjałów. Oto kilka punktów z bazy Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego do oznaczenia na wakacyjnej mapie.

Jagodzianki tylko z augustowskich jagód

Nie był w Augustowie ten, kto chociaż raz nie spróbował augustowskiej jagodzianki z Pracowni Cukierniczej Polikarpa Augustyniaka. Jagodzianka ta jest jednym z podlaskich produktów wpisanych na prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Listę Produktów Tradycyjnych. To bułeczka z ciasta drożdżowego z nadzieniem z jagód i charakterystyczną kruszonką zamiast lukru. Jagodzianki są przygotowywane z jagód zerwanych prosto z augustowskich lasów. Te lokalne owoce zdaniem miłośników tego wypieku są najlepsze i najsłodsze. Jagodzianki są idealnym towarzyszem kawy czy herbaty. Ich smak i konsystencja sprawiają, że są popularne nie tylko w regionie, ale również w całej Polsce. Warto więc skosztować tego lokalnego specjału i cieszyć się smakiem lata!

Na augustowskie wieczory przy ognisku, polecamy trunek o tajemniczo brzmiącej nazwie Zbicień z Augustowskiej Miodosytni. To napój na bazie miodu. Na historycznych terenach puszczy Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony zastępował piwo, bo dało się go wykonać z tego, co było dostępne na miejscu: z bartnego miodu, pędów sosny, owoców jałowca, chmielu.

Idealne do tego napoju na augustowską kolację zamiast grilla polecamy spróbować czegoś z asortymentu Augustowskich Smaków Natury, czyli serów państwa Och prowadzących gospodarstwo w Nettcie, k. Augustowa. Ich sery wyróżniono rozlicznymi nagrodami, co wynika z procesu produkcji opartego na tradycji i doskonałym surowcu. Pani Irena, właścicielka gospodarstwa produkuje zarówno sery z mleka krowiego, śmietanę, twarogi, wyrabia też masło. W ofercie znajdziemy również sery dojrzewające, twarogi, śmietanę, masło z mleka krowiego oraz kozie serki i kefiry. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zatem warto sięgnąć po te lokalne specjały i cieszyć się ich wyjątkowym smakiem, nie tylko podczas wakacyjnego wypadu.

Lokalne przysmaki

Augustów to kraina jezior. Po całodniowym dniu podczas rejsu statkiem i podziwianiu malowniczych pejzaży i bujnej zieleni warto skorzystać z bogatej oferty augustowskich restauracji. Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego poleca przede wszystkim te, w których możemy spróbować lokalnych potraw takich jak np. babka, kiszka, chłodnik czy augustowskie ryby. A to tylko niektóre pozycje podlaskich smaków do skosztowania w restauracji „Pod Jabłoniami”. Polecamy też spróbować autorskich pierogów ze szczupakiem w maślanym sosie z pomidorami i boczniakiem. Przechadzając się dalej wzdłuż rzeki Netta nie sposób nie natknąć się na Tawernę Fisza Concept by Marcin Budynek. To tutaj na tarasie, z którego rozpościerają się urokliwe widoki, można zarówno dobrze zjeść, jak i odpocząć przy akompaniamencie szumiących wierzb i falującej wody. W menu Fiszy, obok dań zaczerpniętych nawet z innych kontynentów, można znaleźć potrawy typowe dla Podlasia. Co istotne, owoce, warzywa, ryby słodkowodne – w zdecydowanej większości pochodzą z województwa podlaskiego.

Fioletowe pola

Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę rowerową, warto odwiedzić wyjątkowe miejsce – Świderek – miejscowość pomiędzy Doliną Rospudy, a w nim Lawendowy Staw. To właśnie tu ręcznie tworzone są naturalne kosmetyki do pielęgnacji skóry, a w samym Lawendowym Stawie można nie tylko je zakupić, ale także odpocząć przy tytułowym stawie i spoglądać na wszechobecną lawendę, która właśnie w czasie lata wygląda najpiękniej. 

Czas w Augustowie pełen wydarzeń, koncertów i zabaw to niezapomniane chwile w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Lokalnych producentów spotkamy m. in. 28 lipca na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym „Co Ma Pływać Nie Utonie” z Polskim Radiem Białystok, którego partnerem jest Województwo Podlaskie.

Przygotuj swoją spiżarnię

Lato w pełni, ale nie zapominajmy o tym, że kiedyś niestety się skończy i nadejdą chłodne dni w czasie których łatwiej o przeziębienie, dlatego z Augustowa nie wracaj pustymi rękami. To tutaj zaopatrzysz się w miody różnego rodzaju, bo bartnictwo w tym regionie jest pasją od pokoleń. Miód augustowski pochodzi z lasu, łąk, bagien i otuliny Biebrzańskiego Parku Narodowego. Do prozdrowotnych właściwości miodu i produktów pszczelich nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W pobliskich pasiekach kupimy produkty pszczele takie jak pierzga, propolis i pyłek pszczeli.  

Wracając z wakacyjnych wojaży warto zatrzymać się na chwilę w Sztabinie oddalonym zaledwie kilka kilometrów od Augustowa. To właśnie tutaj z ekologicznej aronii znad Biebrzy robi się dziś prawie wszystko: sok, konfitury, liofilizowaną aronię w postaci proszków, błonnik aroniowy w formie pudru, ekstrakty aroniowe, słodycze a nawet kosmetyki. Od lat Pan Andrzej właściciel firmy „Eko-Aronia”  przekonuje swoich klientów do prozdrowotnych właściwości aronii, m.in. zmniejszających ryzyko chorób układu krwionośnego i nowotworów.

Jeśli więc brakuje Tobie planu na interesujący pobyt, Augustów nie zawiedzie!

Więcej informacji o podlaskich smakołykach (i nie tylko) w bazie prowadzonej przez Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego.

Tekst: Cecylia Lola-Gołembiewska/Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Foto: Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Opublikował: Małgorzata Sawicka

15 lipca 2024

Powrót na początek strony