Spotkanie konsultacyjne dotyczące certyfikacji podlaskich produktów regionalnych
– Spotkania w tak szerokim gronie są bardzo ważne, bo tylko dzięki informacji o tym czego lokalni producenci potrzebują najbardziej, możemy zaplanować wspólne działania. Chcemy dbać o tradycyjne produkty i ich wytwórców, bo oni są najlepszą wizytówką regionu - mówił Bogdan Dyjuk. - Chcemy jednak, by podlaskie produkty lokalne były jak najwyższej jakości i o to zadbamy w sposób szczególny.
W pierwszym dniu dyskusja dotyczyła możliwości wdrożenia wojewódzkiego systemu jakości. Prof. dr. Hab. Katarzyna Socha, prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Gospodarczym z Uniwersytetu Medycznego w Białystoku, uczestnikom augustowskiej konferencji wyjaśniła na czym polega wartość dodatkowa żywności i jak ją stwierdzić. Tzw. żywność funkcjonalna ponad sam efekt odżywczy powinna wykazywać korzystne działanie zdrowotne udowodnione badaniami naukowymi.
Producenci i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń zgodnie stwierdzili, że za potwierdzoną wysoką jakością produktów powinno iść dodatkowe wsparcie promocyjne, które pomogłoby niewielkim producentom poszerzyć rynki sprzedaży.
Dzień drugi zdominowały rozmowy na temat krajowych i europejskich systemów jakości żywności. Eksperci w systemie warsztatowym przekonywali przedstawicieli podlaskich producentów do zainwestowania w unijne i krajowe certyfikaty.
Spotkanie zorganizowało Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego działające w ramach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Tekst i fot.: Cecylia Lola-Gołembiewska, Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Najnowsze relacje
- . Rolnictwo i Środowisko Finał konkursu „Bioróżnorodność Województwa Podlaskiego”
- . Rolnictwo i Środowisko Konkurs Dookoła Koła rozstrzygnięty
- . Rolnictwo i Środowisko Tatarskie przysmaki - rozstrzygniecie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Rolnictwo i Środowisko Tradycyjna wigilia dla seniorów - rozstrzygniecie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- Tradycyjna wigilia dla seniorów - rozstrzygniecie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- Zwycięzcy konkursu Gospodarstwo moich rodziców jest EKO i dba o środowisko
- Bezpłatne szkolenia i doradztwo w ramach projektu „Profesjonalne kadry GOZ”
- Spotkanie dotyczące konkursu na inwestycje wodno-ściekowe