Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Targi „Polska smakuje” w Augustowie, czyli prezentacja najlepszych produktów

7 lipca 2024

Bogdan Dyjuk, członek zarządu przemawia ze sceny do widowni

Targi „Polska smakuje” w Augustowie / Piotr Solarski

To wielkie święto lokalnych producentów, które co roku przyciąga tłumy odwiedzających spragnionych smaku podlaskich wyrobów. W niedzielę, 7 lipca odbyła się VIII edycja „Targów Polska smakuje” poświęconych tradycyjnej i ekologicznej żywności. W wydarzeniu uczestniczyli Bogdan Dyjuk, członek zarządu odpowiedzialny m.in. za obszar turystyki oraz Cezary Cieślukowski, przewodniczący sejmiku.

Najwyższej jakości wędliny, sery, miody i inne produkty regionalne cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem konsumentów. To tutaj podczas Targów jest najlepsza okazja, aby zakupić ekologiczną i tradycyjną żywność, a także rękodzieło.

- Możemy tutaj przekonać się, że podlaska kuchnia regionalna jest wyjątkowa w skali całej Polski. Ale tak jak tu widzimy są także stoiska z żywnością z różnych krańców kraju. Cieszy, że Augustów, jako letnia stolica Podlaskiego, jest tym miejscem, gdzie polskie regionalne produkty mogą być promowane  - mówił Bogdan Dyjuk, członek zarządu. – Widziałem tutaj wiele produktów pod hasłem „Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego”. Jako zarząd województwa pomagamy naszym producentom lokalnym wzmocnić ich markę. Mamy już wpisanych ponad 250 receptur i wyrobów – dodał.

Bogdan Dyjuk zaprosił także zebranych do udziału w wojewódzkich dożynkach w Hajnówce, które odbędą się w połowie września.

Jak co roku podczas wydarzenia instytucje, producenci oraz rolnicy nagradzani są przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) OT w Białymstoku – organizatora wydarzenia, odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa” oraz otrzymują statuetki za współpracę z Oddziałem Terenowym KOWR.

Nagrodzeni statuetkami zostali firma Mlekovita oraz Krystyna Osińska z Rutki-Tartak jako dostawcy mleka, owoców oraz warzyw do szkół.

Z kolei za wieloletnią pracę na rzecz rolnictwa Odznaką Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” zostali wyróżnieni producenci żywności oraz pracownicy Oddziału Terenowego KOWR w Białymstoku, a wśród nich Oksana Tomaszewska, Marek Krajewski, Aneta Dyczewska, Monika Myszkowska, Małgorzata Sołtan, Marek Gryszka oraz Sławomir Piekutowski. Wyróżnienie wręczyli Stefan Krajewski – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agnieszka Zawistowska, dyrektor OT KOWR w Białymstoku.

- Targi są doskonałą okazją do poznania smaków podlaskiej kuchni, jak i nabycia produktów naszych producentów do czego bardzo serdecznie zachęcam. Celem naszego wydarzenia jest przede wszystkim zwiększenie świadomości konsumentów na temat wysokiej jakości polskiej żywności - powiedziała dyrektor Agnieszka Zawistowska.  

Na targach nie zabrakło również konkursów dla publiczności m.in. na najlepsze stoisko, animacji dla dzieci, warsztatów i pokazów kulinarnych oraz muzyki ludowej.

W Targach „Polska smakuje” w Augustowie udział wzięli również: lokalni samorządowcy, przedstawiciele państwowych instytucji rolniczych oraz liczni producenci żywności.

Współorganizatorem wydarzenia był augustowski samorząd. Patronem honorowym targów był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Cezary Rutkowski
red.: Paulina Dulewicz
fot.: Piotr Solarski

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

7 lipca 2024

Powrót na początek strony