Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

W Ciechanowcu odbyło się 22. Podlaskie Święto Chleba

11 sierpnia 2024

Oficjele dzielą się chlebem.

W Ciechanowcu odbyło się 22. Podlaskie Święto Chleba / Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Chleb w roli głównej, a do tego ceremonia dożynkowa i koncerty w amfiteatrze – to wszystko w ramach największej imprezy w kalendarzu wydarzeń Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. W niedzielę, 11.08, odbyła się tam kolejna edycja Podlaskiego Święta Chleba. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Podlaskiego, a uczestniczyli w nim: wicemarszałek Marek Malinowski, członek zarządu Jacek Piorunek i wiceprzewodniczący sejmiku Wojciech Grochowski.

Święto chleba rozpoczęło uroczyste nabożeństwo, po którym uczestnicy przeszli na teren ciechanowieckiego muzeum. Przemarsz korowodu z wieńcem zakończył się tradycyjnym dzieleniem chlebem oraz wystąpieniami okolicznościowymi.

– Chleb to coś więcej niż pokarm, to symbol pracy, poświęcenia i więzi, które łączą naszą społeczność od pokoleń – mówił wicemarszałek Malinowski. – Dziś mamy okazję nie tylko docenić trud rolników, piekarzy i wszystkich tych, dzięki którym mamy chleb, ale także wspólnie kultywować tradycje regionu.

Jacek Piorunek życząc wszystkim dobrze spędzonego czasu, powiedział, że święto jest doskonałą okazją do radosnej zabawy oraz spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.

W święcie chleba w Ciechanowcu uczestniczą co roku tłumy Podlasian. To dla nich organizatorzy zapraszają firmy zajmujące się wypiekiem przeróżnego chleba. Na kilkuset stoiskach znaleźć tam można było także inne kulinaria czy wyroby twórców ludowych.

A, że nie samym chlebem żyje człowiek, w tegorocznym programie znalazło się wiele atrakcji dla najmłodszych, ale i nieco starszych uczestników święta. Odbyła się parada zabytkowych ciągników i lokomobil przed pałacem, w której czynnie uczestniczył wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. Chętni mogli również wziąć udział w pokazie żniwnym na polu oraz młócenia. Wystąpiły zespoły folklorystyczne i kapele ludowe m.in.: Bractwo Akordeonistów Siemiatyckich, ZPiT Sokołowianie, zespół ludowy Guzowianki. Wieczorem na scenie pojawiła się gwiazda muzyki pop rockowej Patrycja Markowska.

Celem wydarzenia było jednak przede wszystkich zachowanie i przekaz tradycji żniwnych oraz obrzędów jej towarzyszących, a także wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej i ochrona dziedzictwa kultury ludowej. Wzięło w nim udział wielu gości, wśród których byli m.in.: podlascy parlamentarzyści, samorządowcy, a także przedstawiciele instytucji branży rolniczej, duchowni oraz mieszkańcy regionu.

Monika Pańko
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Opublikował: Dawid Korpacz

11 sierpnia 2024

Powrót na początek strony