Wybrano najpiękniejszy wieniec dożynkowy w Podlaskiem
– Chciałbym wyrazić olbrzymi podziw dla państwa pracy oraz tego, w jaki sposób kultywujecie tradycję naszego regionu łączącą przyrodę, religię, nawiązującą do krzyża – mówił marszałek. – Dziękuję serdecznie zwycięzcom, ale też wszystkim, którzy poświęcają swój czas, aby te wspaniałe sploty powstały – dodał.
Do gratulacji przyłączył się również Poseł na Sejm Krzysztof Truskolaski.
– Uważam, że każdy z wieńców tu prezentowanych jest zwycięzcą. Każdy powinien dostać tę główną nagrodę, bo są one piękne, więc serdecznie gratuluję wszystkim – powiedział.
Zwycięska grupa nie kryła radości, że to oni będą reprezentowali Województwo Podlaskie w konkursie prezydenckim. Tomasz Cieślik reprezentujący drużynę laureatów wyjaśnił, w jaki sposób wieniec powstawał.
– Trzy dni spawaliśmy konstrukcję do wieńca. Jednak musiała być spawana, żeby taką wielką bryłę stworzyć i dużo tego zboża upchać. Dlatego konstrukcja musiała być metalowa. Drzewo nie wchodziło w rachubę. Za to jest trochę mniejsza punktacja ale się z tym liczyliśmy, ale jednak efektownie to wygląda. Później było zaplatanie wieńca z tego wszystkie co wcześniej uzbieraliśmy. Drugim aspektem było przygotowanie kłosów, ziół, kwiatów, następnie suszenie, a potem wiązanie. Najpierw w większe pęczki, później w mniejsze. Ten cały proces tworzenia wieńca trwał od czerwca do końca sierpnia – wytłumaczył uczestnik.
W etapie wojewódzkim rywalizowały między sobą drużyny z Szudziałowa (II miejsce), z miejscowości Bagno w gminie Jaświły (III miejsce) oraz z Zadobrza w gminie Ciechanowiec (IV miejsce).
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Katarzyna Ancipiuk, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej oraz dyrektor Andrzej Pleszuk wraz z zastępcą dyrektora Iwoną Krzyżanowską z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich urzędu marszałkowskiego.
Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy skierowany jest do gmin wiejskich i miejsko wiejskich z terenu województwa podlaskiego, a za ich pośrednictwem do kół gospodyń wiejskich, gminnych instytucji kultury oraz indywidualnych twórców z terenu województwa podlaskiego. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu wieńca dożynkowego, który formą i użytym materiałem nawiązuje do tradycji wieńców dożynkowych występujących na terenie Województwa Podlaskiego.
Zwycięzcy powalczą o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej podczas Dożynek Prezydenckich 2024 . Wydarzenie odbędzie się w dniach 14 – 15 września w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
W komisji konkursowej zasiedli: Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska Urzędu Wojewódzkiego Wojciech Iwańczyk, Tomasz Godlewski Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich urzędu marszałkowskiego, Dyrektor Biura Podlaskiej Izby Rolniczej Barbara Laskowska, Dyrektor PMKL Katarzyna Ancipiuk, Magdalena Talmon z Podlaskiego Instytutu Kultury, Aleksandra Pluta z PMKL.
Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa
fot.: Dawid Korpacz
Najnowsze relacje
- Podlaski Produkt Lokalny. Wytwórnia lodów „La Storia”
- Razem przy dożynkowym stole - rozstrzygniecie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- W warzywnym ogrodzie - rozstrzygniecie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- Kolejne podlaskie przysmaki na ministerialnej liście i zapowiedź dożynek wojewódzkich