XI Forum Idei Miast Turystycznych. Debata o ochronie środowiska
XI Forum Idei Miast Turystycznych. Debata o ochronie środowiska / Kamil Timoszuk
Ideą forum jest umożliwienie samorządowcom i ekspertom debaty nad problemami dotyczącymi ochrony środowiska. To także okazja do identyfikacji szans oraz wyzwań miast turystycznych, a w efekcie kształtowanie strategii ich rozwoju.
– Hasło, żeby nie szkodzić środowisku, myślę, że wszystkim nam przyświeca, a szczególnie samorządowi województwa i to się łączy w symbiozie. W zarządzie województwa odpowiadam za infrastrukturę, ale także za ochronę środowiska. I ta symbioza jest na piedestale. To z pewnością warunkuje rozwój naszego województwa – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Reprezentanci różnych środowisk dyskutowali na temat optymalnych form wsparcia rozwoju miast i gmin województwa podlaskiego.
– Park to wartość przyrodnicza, kulturowa i krajobrazowa, która jest atutem rozwoju miast i gmin województwa podlaskiego. Jest czymś, co żyje poza nami, a nam służy. Życzę wam wszystkim, abyśmy nie musieli szukać i odtwarzać natury, tylko dostrzegli jej wagę tu i teraz – mówiła Joanna Kurzawa, dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.
O rozwoju miast i gmin mówił też Adam Walicki, prezes Instytutu Kronenberga.
– Dialog jest narzędziem do planowania działalności, pomaga wymianie myśli, to jest bardzo istotne. Bez dialogu żadne realizacje, żadne wdrożenia nie mają szansy na wysokie efekty – zaznaczył.
Podjęto także temat funkcjonowania zasady DNSH (do no significant harm – zasada nieczynienia znaczącej szkody środowisku – przyp. red.) – podstawowej normy przy ubieganiu się o pomoc dla miast i gmin. Następnie przedstawiciel Departamentu Rozwoju Regionalnego urzędu marszałkowskiego omówił formy wsparcia samorządów w ramach funduszy europejskich. Natomiast o bioróżnorodności, jako wartości ponadczasowej i uniwersalnej, opowiadał prof. Piotr Banaszuk, kierownik Katedry Środowiska Leśnego Politechniki Białostockiej, przewodniczący Regionalnej Rady Ochrony Przyrody i Rady Instytutu Kronenberga. Z kolei Anna Krysztopik, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska urzędu marszałkowskiego przedstawiła projekt strategiczny „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej oraz funkcji ekosystemów na terenie województwa podlaskiego”.
W wydarzeniu wzięli udział również: radny wojewódzki Bogdan Dyjuk, burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski oraz przedstawiciele instytucji ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.
Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej oraz Instytut Kronenberga.
Paulina Tołcz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk
Najnowsze relacje
- . Rolnictwo i Środowisko Spotkanie dotyczące konkursu na inwestycje wodno-ściekowe
- . Rolnictwo i Środowisko Kuchnia regionalna - jesień na talerzu - rozstrzygniecie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Rolnictwo i Środowisko Znamy zwycięzców Olimpiady Aktywności Wiejskiej
- . Rolnictwo i Środowisko Tatarskie przysmaki – oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert