Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zasmakuj w Drohiczynie

5 lipca 2024

bochenki_razowego_drohiczynskiego_na_drewnianych_polkach_w_piekarni.jpg

/ Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Kontynuujemy nasz wakacyjny cykl z produktem lokalnym. Jednym z najciekawszych celów podróży w województwie podlaskim jest historyczny Drohiczyn. Ale nie samym zwiedzaniem człowiek żyje. Po aktywnym dniu z zabytkami oraz malowniczymi nadbużańskimi sceneriami warto coś przekąsić – najlepiej jakiś lokalny rarytas.

Drohiczyn pełen smaków

Zaczynając wycieczkę po nadbużańskim tyglu, w tym odwiedzając okolice siemiatyckie, nie sposób pominąć okolic Drohiczyna. Wakacje nad Bugiem to połączenie aktywnego wypoczynku, sposobność podziwiania malowniczych widoków i smakowania regionalnych produktów. To miejsce z historią, idealne, aby eksplorować przyrodę podczas wycieczek rowerowych lub spływów kajakowych.

Nie brakuje tu też lokalnych producentów i wytwórców, którzy mają w ofercie różnorodne smakołyki. Po aktywnym dniu warto skosztować specjałów, o których piszemy w bazie Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego – produkty.podlaskie.eu.

Dziś proponujemy podróż kulinarną, podczas której na obiad skosztujemy zagubów, a na kolację zgromadzimy produkty na – prawdopodobnie jedne z najlepszych na świecie – kanapek.

Zaguby tylko w Drohiczynie

Celem zaspokojenia głodu, po całodziennym, aktywnym wypoczynku, warto wstąpić na zaguby, najważniejsze danie lokalne. Czym one są? Zaguby są roladą z ciasta pierogowego z ziemniaczanym farszem. To danie, z którego Drohiczyn słynie, nie skosztujemy go w żadnym innym regionie Polski. Zagubek jednak nie jedno ma imię. W restauracji „U Ireny”, w Drohiczynie są gotowane i podawane od razu po wyjęciu z wody, okraszone skwarkami lub cebulką. „Pod Katedrą” podsmaża się je dodatkowo na patelni, wówczas są złociste i chrupiące. Z kolei w restauracji Zamkowa u Teresy Nazarczuk zjemy zaguby gotowane w całości, a dopiero potem pokrojone na ukośne kawałki, podawane od razu po wyjęciu z wody albo odsmażone na patelni.

Prawdziwie drohiczyńska kanapka

Czas powoli myśleć o zapasach. W „Piekarni Podlaskiej” Antoniego Stopczyńskiego kupimy chleb drohiczyński wypiekany na naturalnym zakwasie z mąki żytniej, według przepisu jeszcze z lat 70-tych. Piekarnia mieści w Drohiczynie. Po wędliny, ser i majonez wybieramy się do „Dażynki” – rodzinnej firmy bazującej na tradycyjnych przepisach i recepturach oraz lokalnych produktach. Przyzakładowy sklep mieści się w Rotkach – to tylko 12 km. W 2015 Grażyna Putkowska, właścicielka zakładu, za ser Nadbużański Dojrzewający i w 2017 r. za Szynkę ze Słoninką zdobyła Perły – jedną z najważniejszych nagród kulinarnych w Polsce. Do tego proponujemy wyprodukowany przez nią majonez z całych jajek od kur, przy chowie których pomaga cała rodzina. Do produkcji majonezu nie używany jest ocet spirytusowy, tylko jabłkowy od lokalnego producenta.

Tradycyjne smaki Doliny Bugu w plenerze

Jeśli chcemy lepiej poznać tradycję regionu, to już 21 lipca odbędzie się Jarmark Drohiczyński. Na Placu przy Zagubku, czyli Nadbużańskim Ośrodku Promocji Produktu Lokalnego, odbędą się warsztaty, degustacje, pokazy kulinarne, jarmark rzemiosła i naturalnych produktów żywnościowych. Zagubek warto odwiedzić nie tylko w lipcu. Można tu skorzystać z całorocznej, bogatej oferty warsztatów oraz sklepu, w którym kupimy wiele lokalnych produktów, o których piszemy na produkty.podlaskie.eu.

A za niespełna miesiąc najważniejsza impreza kajakowa na Podlasiu. XI edycja spływu kajakowego rzeką Bug „500 kajaków” odbędzie się 3 – 4 sierpnia. Spływ rozpocznie się w Drohiczynie, a zakończy w miejscowości Granne. Przy ognisku i muzyce granej na żywo można zasmakować lokalnej kuchni. Partnerem strategicznym wszystkich wydarzeń jest Województwo Podlaskie.

Więcej informacji o podlaskich smakołykach (i nie tylko) w bazie prowadzonej przez Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego – produkty.podlaskie.eu.

Tekst: Cecylia Lola-Gołembiewska/Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Foto: Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Publikujący: Dawid Korpacz

5 lipca 2024

Powrót na początek strony