Zwycięzcy konkursu Gospodarstwo moich rodziców jest EKO i dba o środowisko
Celem dorocznego sprawdzianu jest promowanie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego, propagowanie zielonych technologii oraz pogłębianie wiedzy ekologicznej wśród młodzieży z województwa podlaskiego.
W gospodarstwie rodziców Huberta Choińskiego wykorzystywane są liczne rozwiązania proekologiczne. To m.in.: zbiornik do retencji wody, system odzysku ciepła z mleka, panele fotowoltaiczne, siew roślin motylkowych zapobiegających suszy, recykling folii z bel oraz siatki, czy wyposażenie gospodarstwa w nowoczesne maszyny, które ułatwiają pracę ograniczając liczbę pojedynczych zabiegów.
– Wiem jak funkcjonuje moje gospodarstwo. Pomagam rodzicom we wszystkich pracach. Bardzo interesuje się rolnictwem. Dziękuję mojej nauczycielce, która zmotywowała mnie do napisania pracy – mówił Hubert Choiński, laureat konkursu.
Oliwia Brzósko w swojej pracy, którą zatytułowała „EKO – wędrówka po gospodarstwie moich rodziców” przedstawiła organizację pracy rodziców w gospodarstwie opisując zarówno sposób hodowli zwierząt gospodarskich z uwzględnieniem zachowania rodzimych ras bydła jak też prowadzenie upraw z wykorzystaniem międzyplonów oraz odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.
– Do uczestnictwa w konkursie zmotywowali mnie rodzice, ponieważ chciałabym, żeby ekologia w naszym kraju coraz bardziej się rozszerzała. Jest to bardzo ważna kwestia, która powinna być często poruszana. Uważam, że dzięki ekologii dbamy o naszą ziemię, wszystkie rośliny, zwierzęta. Chciałam także, aby każdy wiedział, że moi rodzice też ciężko pracują, żeby utrzymać nasze środowisko w najlepszym stanie – mówiła laureatka konkursu w kategorii szkół podstawowych.
Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy opisującej ekologiczne gospodarstwo rolne rodziców, z uwzględnieniem praktyk ekologicznych i inwestycji w ochronę środowiska.
– Dzięki temu, że zapoznajecie się z zagadnieniem ekologicznych gospodarstw, to staracie się też zrozumieć potrzeby rolnictwa w dzisiejszych czasach. A też sposób w jaki widzicie ekologię i dbanie o środowisko pokazują nam, że warto stawiać na jakość produktu – mówił do młodych ludzi Andrzej Pleszuk, dyrektor Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich urzędu marszałkowskiego dziękując wszystkim za uczestnictwo.
Do tegorocznej edycji zaproszono uczniów z 289 szkół podstawowych oraz 15 szkół rolniczych i zawodowych z regionu. Prace oceniano w dwóch kategoriach wiekowych pod względem zgodności z tematyką, wartości merytorycznej, stylu i języka oraz pomysłowości.
Wybrano sześciu laureatów w dwóch kategoriach i wyróżniono dwie osoby:
Kategoria: uczniowie szkół podstawowych – klasy IV-VIII
- I miejsce: Oliwia Brzóska (Miejski Zespół Szkół w Wysokiem Mazowieckiem)
- II miejsce: Łucja Brzostek (SP w Rydzewie)
- III miejsce: Daria Rykowska (SP w Rydzewie)
- Wyróżnienie: Małgorzata Sielach (SP w Czeremsze)
Kategoria: uczniowie szkół średnich rolniczych i zawodowych
- I miejsce: Hubert Choiński (CKZ w Wysokiem Mazowieckiem)
- II miejsce: Cezary Dołęgowski (CKZ w Wysokiem Mazowieckiem)
- III miejsce: Karol Mitrusiak (CKZ w Wysokiem Mazowieckiem)
- Wyróżnienia: Jakub Acewicz (ZS Rolniczych w Sokółce), Konrad Kazimierczak (ZS Rolniczych w Ostrożanach)
Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w tym roku o płatności do rolnictwa ekologicznego ubiegało się 5166 gospodarstw z województwa podlaskiego, co oznacza rosnące zainteresowanie tą formą działalności.
W wydarzeniu uczestniczyła również Agnieszka Zawistowska, dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku.
Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Duszyński
Najnowsze relacje
- . Rolnictwo i Środowisko Bezpłatne szkolenia i doradztwo w ramach projektu „Profesjonalne kadry GOZ”
- . Rolnictwo i Środowisko Spotkanie dotyczące konkursu na inwestycje wodno-ściekowe
- . Rolnictwo i Środowisko Kuchnia regionalna - jesień na talerzu - rozstrzygniecie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- . Rolnictwo i Środowisko Znamy zwycięzców Olimpiady Aktywności Wiejskiej