Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Samorząd województwa uczcił pamięć Papieża Polaka

2 kwietnia 2024

Samorząd województwa uczcił pamięć Papieża Polaka / Mateusz Duchnowski

Był filozofem, myślicielem i wiecznym pielgrzymem. W trudnych czasach komunizmu wspierał Polaków i dawał im nadzieję na lepsze jutro. We wtorek, 2 kwietnia, w 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, marszałek Artur Kosicki oraz członek zarządu Wiesława Burnos uczcili jego pamięć, składając kwiaty przed pomnikiem Papieża przy Archikatedrze Białostockiej.

Ten szczególny w dziejach Kościoła pontyfikat trwał ponad 26 lat, a pamięć o Papieżu Polaku jest wciąż żywa, o czym wspomniał marszałek.

– Jego postać miała znaczący wpływ na to, że żyjemy w wolnej, niepodległej ojczyźnie. Oddając hołd i cześć jego pamięci w tym wyjątkowym dniu powinniśmy pamiętać, że był wybitnym Polakiem, człowiekiem, który był uwielbiany przez młodzież, który przekazywał nie tylko młodemu pokoleniu ważne wartości, jakimi powinniśmy kierować się w życiu – mówił marszałek.

Św. Jan Paweł II od początku swego pontyfikatu wspierał działania przeciwko komunistycznemu uciskowi politycznemu. Był jednym z najczęściej podróżujących światowych przywódców, którego celem było zbudowanie relacji między różnymi narodami i religiami.

Jak dodała Wiesława Burnos, św. Jan Paweł II niósł ważne przesłanie dla wielu pokoleń i jest ono wciąż żywe w sercach Polaków.

– Był wyjątkowym duszpasterzem, człowiekiem wielkiej wiary i mądrości. Powinniśmy pamiętać o tak wybitnych postaciach, przekazywać tę pamięć kolejnym pokoleniom – mówiła członek zarządu.

Św. Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu po raz czwarty odbył pielgrzymkę do Polski w 1991 r. Wówczas odwiedził Białystok i Łomżę. W 1999 r. był Drohiczynie, gdzie przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu z przedstawicielami związków wyznaniowych i kościołów w Polsce.

Został beatyfikowany 1 maja 2011 r., a kanonizowany 27 kwietnia 2014 r. na placu św. Piotra w Rzymie.

Monika Pańko
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Monika Pańko

2 kwietnia 2024

Powrót na początek strony